Bakışmak

Venüs'ün acıya dönmüş halinden biridir bakışmak. İnsanlar neden birbirine bakar. Genelde konuştuğu insana, tanıdığı insana veya sevdiği insana diye bilirdim önceleri. Anlamış değilim neden kinaye beslermiş gibi, ilgi beslermiş gibi harcanan bakışların altında koca bir uzay boşluğu yatar. Büyüklerimizden aşkın bakışmakla başladığını öğrendik. Bakışma'nın insan arasındaki kaynaşmada, saygıda, sevgide hatta ve hatta kavgada, her zaman bir payı var bilirdik.. Kavgada, nefrette olduğu kesin.
Bence büyüklerimizin sözü bu döneme göre hurafe geliyor bana artık. Çünkü onların zamanı ve bizim zamanımız diye iki kavram var.İlk başta bunu üstümüzden atmamız gerekiyor. Onların zamanındayken mahrem denilen şey daha yoğundu. Biz o yoğunluğu tadamadık. Bu yüzden büyüklerimizin kulağımıza küpe olsun diye söyledikleri bu dönemde boş. Aslında bazılarımıza küpe olmuş, ama somut anlamda kulak memesinde oluşan bir küpe..

Yolda yürürken bile insanların birbirine baktığını görürüz, E bu gayet normaldir. Sonuçta insanoğlu merak içinde. Ne de olsa gözlemci bakış açısını severiz biz insanlar. Bazı insanlarda belkide şuan burda yazdıklarımın farkında oluşundan olsa gerek. Kendisine bakanlara ' Ne bakıyon birader ' diye sert çıkışlar yapar. Belkide amaç kavga, belkide eski bir yara. Belki bendeki tecrübe ve talih kuşu bırakmıştır pisliğini kafalarına...Ondandır yabaniliği, caniliği diye düşünüyorum. Belkide fazla iyimserimdir, bilemem. Ancak birşeyleri birşeylere uyarlamayı seviyorum. Herşeyden anlam çıkaran bir insanım. Engel olamıyorum kendime...Hayatta herşeyin bir anlamı ve oluşturan bir yaratıcısı vardır zaten. Ben buna inanan bir insanım.
Neyse..
Ama biz insanlar güzel bakışların etkisiyle, o bakışı atan insana hemen tav olmuşuzdur. Hiç unutmam beni öldüren kadının gözlerinden çıkan o bakışları. İlk başlarda yaşama sebebi geliyor insana. Sonradan anlıyor azraille buluşma sebebi olduğunu..
Birine vereceğin kalp yoksa bakma. Neye bakıyorsun ki. Keşke o zamanda şimdi ki gibi düşünebilseydim. Tecrübeli olsaydım, belki kanmazdım ona. Kim bilir belkide tecrübede boştur. Sonuçta aşk bu kimleri eritip, kimleri kül etmedi ki...
Aşk sevdiğin kişinin her haraketinden kendine pay biçmektir. Biz insanlar kendimizi bu şekilde çok kandırdık. Her haraketlerinden kendimize anlam çıkardık. Ama çıkarmaktada haklıyız. Bu kadar tesadüf peş peşe gelmez ki.

Herneyse artık bu durum feci bir şekilde canımı sıkmaya başladı. Bakmayın abi, sevmiyorsan bakma, tanımıyorsan bakma, neye bakıyorsun ki. Amacın kandırmaksa boşuna uğraşma.. ' Gönül rahatlığıyla söyleyebilirim ki bu yazıyı okuyan insanlar gözünü açtı.' diyebilmek için nelerimi vermezdim.. Ancak ne desem boş. Ben dahi kanma derken bile kendi kendimi avutuyorum, sanki ben kanmıyormuşum gibi. İnsanoğlu işte kanar kanar, yarasını saracak bir insan arar, ama ardına baktığında kimse olmaz sadece öyle bakar..
Bari sizler anlayın maşuklar...Lütfen artık çekin bakışlarınızıda aşıkların gözleri nefes alsın. Zaten ellerinde bakışlarınıza kanacak 1. el bir aşkta kalmadı...

İsmet Kaya

Yorumlar
  • Henüz yorum yazılmamış