Bardağı Taşıran Son Damla/ İntihar

Biriyle neden dalga geçeriz ki? Bir insandaki eksiklik veya fazlalık -kısa,uzun,zayıf,kilolu- neden bizim ilgi odağımız olur? Vücudumuzun her bir yanı birbirinden farklı olabilirken bu çirkin görüşler neden var? Hepimizde aslında değişmeyen ve ortak olan ölüm varken tüm bunlar ne diye?

Eğer ki bizde ortak olan bu gerçeğin farkına varırsak belki o zaman eksiksiz bir insan olabiliriz ya da en azından İNSAN.

Şu ana kadar dalga geçtiğiniz insanları hiç düşündünüz mü? Kim bilir neler düşünüyorlardır kendileri ve sizin gibi olan diğer insanlar hakkında? Peki bir soru daha,hiç bir insanın ölümüne neden olacağınızı düşündünüz mü? Hemen yanıtlıyorum size, evet olabilirsiniz. Bu kaçınılmaz bir gerçek. Hayatta neler olabileceğini düşünemeyecek kadar gerçek. O halde neden bir insanı öldürecek zehir olasınız ki panzehir olmak var iken?? 

Yanınızdaki insanın gözleri içine derince baktığınız oldu mu? O gülerken gözlerinin içindeki karanlığı,derinliği,kederi... O gözleri kendinize çevirip "İyi ki varsın. Her halinle." deyin en içten halinizle çünkü birçok insan bunları duymaya muhtaç yaşar ve bu kelimeler hayata tutunduran en güzel kelimeler olabilir. Karşılıksız söyleyin ve sonra oluşacak olan güzelliği, o parlayan gözleri görün. 

Belki bir insanın içindeki karanlığı,savaşı göremezsiniz ama o içindekilerden bir nebze olsun onu kurtarabilirsiniz. Her gün binlerce insan intihar ediyor. Nedeni çok açık olmasına rağmen neden buna bir DUR demiyoruz. Bir insan bu kararı aniden vermez. Belli bir sürecin içinde gelişir ve sizin de bu sürecin içinde olmadığınız nerden bilinir? O intihar eden kişi belki de sizin bardağı taşıran son damlanızın eseridir. 

Bunu bilerek yaşasak belki de hayatımızda neler değişirdi değil mi? Bir insana "Seni seviyorum." ,"Bugün çok güzelsin." demek bile hayatını değiştirmeye değecek kadar küçük ama bir o kadar da önemli cümlelerdir.  

İntihara sürüklenen insanların da intihardan geri çevrilenlerin de hepsi tek bir cümleye bağlı olabiliyor. Tek bir son cümleye. İnsanlarla dalga geçmeyi kesin artık. İçindeki güzellikleri görün. Ölüm dışında ortak olan diğer şeyi görün. Kalbi. Herkeste var olan ve aslında sevilmeye muhtaç olan o kalbi. İnsanların yaşama sebebi olun. Kalbinin atmasını, sıkışmasını değil. 

Demem o ki tek bir güzel söz yaşamaya umut sağlar ve tek bir kötü söz ise bardağı taşıran son damla. 


Dipnot: Amacım sadece bir nebze olsun insanların içindeki kederi görmenizi ve aslında bir çok insanın içindeki deli dolu rüzgarların tek bir cümleye bağlı olabileceğini bilmenizi sağlamaktı. 

Dipnot2: Tek bir cümle yeni fırtınalar da oluşturabilir fırtınayı dindiren de. 

14 Kasım 2020 2-3 dakika 11 denemesi var.
Beğenenler (5)
Yorumlar (2)