Ceviz Kabuğuna İncir Çekirdeği

En olunmaz yerindeyim hayatın. Hani kader bir ağaçtır derdim hep tırmandıkça büyüyen. İşte ben o ağacın en çürük dalındayım. Ya ileri gidip kırılma riskini göze alacağım ve uzanabilirsem o son meyveyi tadacağım ya da çürüğün gövdeye en yakın ve en sağlam kısmında kendi ömrümün çürüyüşünü izleyeceğim.

Bilmem kaç zamandır burdayım. Hani o güzelim yıllarım şarkısına gizli cesareti gösterebilir miyim dersin son bir kez.

Uzun uzadıya yapılan onca ihtimal hesabı onca tahlilden sonra denemekten ne çıkar sözüne bir tutam güven iliştiremedim. Zaten bulunduğum daracık alan küçük bir deneyi bile sonuçlandıracak bir argüman vermiyor elime. Ya kırılırsanın ötesini bir türlü göremiyorum.

İçimdeki son cesaret kırıntıları soğuk gecelerin bu en ıssız saatlerinde tükeniyor. Öyle yüksekteyim ki düşersem yumuşacık çiçekler karşılamayacak biliyorum. Belki öte yüzünü benden saklayalı nice dallar kuruttum.

Sorsan bir arpa boyu yol derim. Oysa fersah fersah uzağım bir papatya beyazına.

Nasılsa hep sağlam dallar büyütecek sandığım ağacın en tepesinde bir çürük dala tutunarak yaşayacağımı sorsan ihtimalden bile saymazdım.

Ümitsizlik yahut başka bir sıfat tanımlamaya yetmeyecek şu an içinde bulunduğum koşulları. Hani derlerdi de inanmazdım 'yaşayan bilirmiş'...

Her yanılgı her düşüş bir ders ise benim için çıkan sonuç 'hayatı hep yarından ibaret saymak yanılgısı' olacaktır. Bilsen dünde kalmayı ne çok isterdim. Keşke hiç yarın olmasa.

Bu sadece geçmişe özlemden kurulmuş gelişigüzel bir cümle değil. Olmasa da olur dediklerimin beni sürüklediği bu yerden olmazsa olmazı öğrenmenin acı bir feryadı.

Herşeyin bir nedeni vardır biliyorum. O nedenin ürettiği büyük bedelleri göz ardı etmekten yürüdüğüm yolun niteliğini de göz ardı etmişim.

Şimdi diyorsundur.

'Büyük sözlerin hep büyük sonuçları olmuyor değil mi?'

Evet büyük sözler hep büyük sonuçlar getirmezmiş de küçücük bir söz ne büyük kambur olurmuş sırtında. Şimdi durduğum yerde hareket edemeyeceğim kadar belimi büken.

Biliyor musun ceviz kabuğuna incir çekirdeğinden bahanelerim benden yüksekte. Arada göz göze geliyoruz...

11 Mayıs 2020 2-3 dakika 6 denemesi var.
Beğenenler (5)
Yorumlar