Covid ve Sosyo Psikoloji

Toplumsal psikoloji çağ koşullarınca değerlendirildiğinde bireylerin pandemik duruma verdiği tepkileri doğru analiz etmek gerekir. İlk sekansta ihtiyatlı tutumlar sergileyen halklar salgının mutasyona uğraması ve sosyal hayatın normalize edilme girişimleriyle eskiye nazaran daha esnek önlemler almaya başlamışlardır. Oysa virüste ki mutasyonsal değişimin virülansında herhangi bir gerileme yoktur. Olan şey gündemin gerçeği yansıtmayan şemalarıyla toplumlara empoze edilen algı manipüleleridir.

 Ekonomik çıkarlar doğrultusunda ipi kaçırmak istemeyen devletlerse böylelikle kaş yaparken aynı zamanda göz çıkartmayı başarmışlardır. Terimlerde yapılan değişiklikler , haberlerden soyutlaştırılmalar , Covid’li yaşamayı kabullendirme telkinleri büyük oranda iğne deliğini bulmuştur. Ancak vefat sayıları ve enfekte verileri olağanın epey altında tutularak büyük bir tehlikeyi de beraberinde getirmiştir. Temiz sanılan alanların virüse tâbi olduğu , virüse tâbi alanlarınsa eskisinden yoğun olduğunu artık bilmekteyiz. 

Bu durumda toplumlara düşen de elbette daha fazla sorumluluk olacaktır. Toplumsal bilinç artarak , toplumsal birlik sağlandığında büyük oranda gelişim sürecini görmeyi ümit ediyoruz. 

11 Ekim 2020 1-2 dakika 13 denemesi var.
Beğenenler (4)
Yorumlar (1)
  • 17 gün önce

    Bireyler toplumu oluşturur ve birey bilinçlendiğinde de toplum bilinci yükselir dileriz ki birey olarak makul ve mantıklı bir bilinçle bunu yenebilelim