Kadının Doğal Üstatlığı

Erkek erkinin öne çıkartılması - kadının, ayıp, günah gibi kavramlarla elinin hamuruyla erkek işine karıştırılmaması, karışanın yerine göre yakılması, taşlanması, en basitinden hafif kadın olarak damgalanıp toplumdaki saygınlığından edilmesi - gibi durumlar, erkeklerin egemenliklerini koruyamamaktan korkmalarından da öncelikle; sistemin, öz ile bağlantısı çok daha güçlü olan kadının kendi içselliğine güvenini sarsarak, kadını da erkeği de öz hakikatlerinden kopartma yoluyla güçsüz kılıp köleleştirmesidir.


Kadınlar eski çağlardan beri çeşitli sebeplerle bir araya gelerek, kimisi bilincinde olsa da çoğunlukla farkında bile olmadan; nesilden nesile, aileden aileye, dosttan dosta, ruhlarından akan bilgeliği aktarırlar.

Öz ile bağlarının sırları, adeta bir ritüele dönüşür.


Kimi zaman gelin çeyizi hazırlamak için dere kenarında yün yıkarken, kimi zaman cenaze evi için hep birlikte yemek pişirirken, kimi zaman bedensel temizlik için düzenledikleri ağda günlerinde, bazen hamam günlerinde, erişte keserken, tarhana dökerken, salçaya yardım ederken...


Bir meşgale esnasında zihinsel perdelerin de ortadan kalkmasıyla kadın olmanın yüksek titreşimi olduğu gibi açığa çıkarak benzerleriyle bir arada daha da yücelirken, bir kadının hem hüznü hem de neşeyi birlikte barındıran gözlerinde bulabilir insan öz'ün hakikatini.


Hem kendi yaralarımızı sarmak (yarası olmadığını iddia eden, C.G. jung'un tabiriyle şifacı da olamaz zaten), hem insanlığın devamına öz'ümüzün değerlerini aktarmak açısından, yeniliklere uyum sağlarken geleneklerimizi de korumamızın, gerekiyorsa günümüze uyumlu yeni gelenekler uydurup sürdürmemizin çok kıymetli olduğunu düşünüyorum.


Ayça Özbay

8 Aralık 2020

16 Aralık 2020 1-2 dakika 15 denemesi var.
Beğenenler (4)
Yorumlar (4)
  • 20 ay önce

    Sanırım yine o kadınların ,maharetli ellerinde şekillenecek güzel olan ne varsa bu dünyada.

  • Türk kültüründe kadın çok değerlidir aslında. Şimdilerde gördüğümüz kadın öldürme klişesi toplum olarak ne kadar yozlaştığımızın resmidir.

    Bir yerinden konuya ne güzel değinmişsiniz sevgili Ayça.

    Tebrik ederim. 🍁