Şiddetin Erk/eksi Kromozomu

Şiddetin Erk/eksi Kromozomu

Bu çok tanrılı dünyada, saldırganlığın rahat bir şekilde şiddete dönüştüğü gerçeği bir toplumun tımarhane sefaleti; buna sürekli bir ezber üzerinden sessiz kalmakta, o toplumdaki diyalektik tutulmanın ilk afetidir.

Kadının sosyal hayattaki sahnesinde, bir karakter ortaya koyabilmek belki bir gayedir ama bir ahlak enstrümanı, bir kabul argümanı asla değildir!

Asıl ahlaklı olan ve kabul gören tarifin açık hikayesi, o karakter gayesine insani bir bağ kurabilmek, ön yargıların hezeyanından kurtulup; muhatap olduğun kadının manevi hizasında yürüyebilmektir.

Onun anlam hikayesine bellek merdivenini, onun duygu himayesine düşünsel eldivenini uzatabilmektir.

Bir döngü halinde, bizde tekerrür eden şey tam olarak nedir?

Kadının sosyal hayatımızdaki asli yerini gözden, gönül sağlamasını aynadaki mahcup yüzden kaçırdığımız gün, 'hafifletilmiş sebeplerle' postal yaraları başlamadı mı?

Kadınlar bize 'saçını süpürge' ederken, saçlarındaki parmak izlerinin faili olduğumuz gün; kolluk kuvvetinden 'uzaklaştırma kararları' bünyemize bağışıklık kazandırmadı mı?

Cennet kadınların ayağı altındayken, kadınları ayak altına aldığımız gün, 'canavarca hislerle' cehennemden kadrolar künyemize yazılmadı mı? 

Yuvayı yapan, o dişi kuşu boğazladığımız gün; tasarlayarak kasten öldürme suçundan 'ağırlaştırılmış müebbetler' vicdanımıza kazılmadı mı?

Sonra...

Günübirlik katillere, taşınmaz canilere kravat taktıkları için, iyi hal mükafatları ve kifayetsiz avukatları satın almayı kanıksadık!

Adaletin fay hattını kırdığımız o gün de, beton altında son kez kalmadık!

Artık bu eş zamanlı dehlizler girdabında, rastlantı tarihinin cinsiyetçilik sömürgesini ve eski bir itirafın kozmik cümlesini yutkunarak ezberliyoruz.

Şiddete çıkan bir çok bağlantılı tarifin ruhsal menfezlerini susarak geçiyor, lav fışkıran saplantılı hallerin; öfke körfezlerinde boğularak ölüyoruz..

Aleme biraz nizam ç/ektikte, şimdi mahşerin kaçıncı atlısına koşuyoruz..


#akz

29 Temmuz 2020 1-2 dakika 4 denemesi var.
Beğenenler (3)
Yorumlar (1)
  • 16 gün önce

    Günümüzde adaletten bahsetmek sadece yürekleri dağlayacak bir duruma geldi ne yazık ki şahsım adına utanıyorum