Yaşamak

Yaşamak bir şeye başlamak ve başka bir şeyi bitirmektir. Yaşamak arayışta olmaktır. Güneş ışınları gibi insan merkezinin etrafını saran seçeneklerden birini seçerek arayışı anlamlı kılmaktır. Her ışının ucunda başka bir uç belirirken sürekli ışınlar arasında dolanır gibi seçenekler arasında dolanmaktır.
Yaşamak şeytan ile tanrı arasında duran insanın ikisinden biri olma isteğidir. Ya da iki uç olana bakarak kendini arayış da ayarlamasıdır. İnsanın ne olduğunu bulma çabasıdır yaşamak.
Yaşamak her yaşta, her yolda misafir olmak ve ondan ayrılmaktır. Yaşamak çoğu zaman kendi kendinle vedalaşmaktır.
Ve yazmak yaşanmış olan olmadığı gibi yaşanmış olanda yazıldığında gerçekliği o anki düşüncenin yaşandığı zamandaki anlamından koparak farklılığa uğramasından başka bir şey değildir.
Yaşamak yaşamlar arasında yaşadığımız kadar onu diğerlerinden ayırıp anlamlı kılmaktır. Yaşamak yokluktan varlığa ve oradan tekrar yokluğa doğru ardı sıra kesilmeyen bir yürüyüştür. Yaşamak yaşayacağını bilmeme halidir. Bilmediğini ise yaşama halidir yaşamak. Yaşamak bilinmeze ulaşma halidir.
Yaşamak hiçliği keşfetmektir. Keşfedilen hiçliği yaşamaktır yaşamak. Yaşamak yaşamın bir hiç olduğunu anlamak ve hiçleştiğini anlamak için yolda yolcu olmaktır.
Yaşamak başkalarının yaşıyor olması yanılgısıyla onun içini yaşamla doldurup yine onu yaşamla boşaltmaktır.
Yaşamak dünü tekrar yaşayamamaktır, bugünde yaşanacak olanlar içinde yaşanmayacakları ayıklamaktır. Yarınsa yaşanma adayı olsa da onda da belirsizliği yaşamaktır.
Yaşamak yaşadığınla iz yapıp yine yaşadığını yaşanmamış gibi izlerini silmektir ya da yokluğun kucağına onu bırakmaktır. Ve bunu yaparken de kendinden bir parçayı orada bırakmaktır.

Zübeyde Yalçınkaya

Yorumlar
  • Henüz yorum yazılmamış