Yaz/ar

Yazma eyleminde bulunan herkes yazandır. Yazar (yaz/ar) azdır. Ar, edeptir. Yani yazmak edep ister. Yani yazma edebi... Peki, yazma edebi nedir ya da yazmanında bir edebimi olur mu? Dahası bu yazmayla ilgili olan edep nasıl bir şey? Bu edep kişinin yazma terbiyesi yani eğitimiyle mi yoksa yazma ahlakıyla mı ilgili? Evet, duruma bakıldığında birden çok soru ve cevap türetilebilir. Biz bu yazıda sadece yazmayla alakalı terbiye, eğitim kısmına değineceğiz. Yazma terbiyesi ya da eğitimini aslında buna ilişkin bilgiyi yıllarca okullardan aldık ve öğrenmeye çalıştık. Fakat bu durum kişileri genelde yazan boyutuna taşıdı. Çünkü normal yazı dışında olan yaz/ar bu durumdan farklı bir konumdaydı. O, hem dilbilgisi, hem düşünce üretebilme ya da yaratıcı yazı yazabilme yeteneğine sahip olması dışında yazdıklarında da bütünlük, açıklık gibi bazı ilkelere de riayet etmesi gerekir. İkincisi hariç diğerleri yazma terbiyesiyle doğrudan ilgiliyken, yazanın hem düşünce üretebilme ya da yaratıcı yazı yazabilme yeteneğine sahip olması dolaylı olarak ilgilidir. Dolaylı olan ise istense de zamanla elde edilemez. Bu nedenle de kişinin sadece bu yeteneği onu diğerlerinden bir adım öteye taşır. Onu yazar kılar. Ve yazarlık eylemi daha sonrada diğer unsurlarla da tamamlanır. Onu donanımlı bir yazar kılar. Kısacası noktalama, imla bilmek kişiyi yazar kılmaz, ona bu yolda şekilsel açıdan yardımcı olur.

15 Temmuz 2020 1-2 dakika 2 denemesi var.
Beğenenler (2)
Yorumlar (1)
  • 25 gün önce

    Yazarlık düşünceleri ifade etmektir cok haklısınız... Ben edebiyat öğretmenim.Öğrencilerime ilk öğrettiğim ilke " imlâ ve noktalama yazının trafik işaretleridir. Ne yazarsanız yazın bu işaretlere dikkat etmelisiniz."dir.

    Bu ilkeyi ben koymadım ve bu ilkeyi ben veya siz ya da bir başkası kaldıramaz... Türkologlar ve dil bilimcileri yazım kuralları tespit etmiştir bilirsiniz muhakkak.

    Edebiyat /yazın adına yazılan her cümle benim için değerlidir..