Rüyada Kızının Gelin Olduğunu Görmek


Bizim Salih rüyasında kızının gelin olduğunu görmüş. Bu rüyada nereden çıktı böyle deyip duruyordu. Normalde çok rüya gören biri de değilmiş. Rüyasında kızına dünür gelmiş. Allah’ın emri peygamberin kavli ile kızını istemişler. Kızın kahve ikram ettiği delikanlı büyük bir mutlulukla tuzlu kahveyi yudumlamış. İyi bir gence benziyormuş. Her şey tamammış da kızı daha küçükmüş, üniversiteyi bile henüz bitirmemiş. Daha hiç hazırlıkları yokmuş. Sabahleyin uyandığında sıkıntıdan ter içindeymiş.

Ne zormuş kız vermek arkadaş. Rüyada bile bu kadar zorsa gerçekte çekilecek dert değilmiş. Arkadaşım haklı mı diye düşündüm bir ara. Ne yani sabah akşam yüzüne bakmaya kıyamadığın kızının daha önce hiç tanımadığın elin oğlu ile evlenmesine nasıl müsaade edeceksin? Hemen rüyayı nasıl farklı yorumlayabilirim diye rüyanın anlamını bir araştırayım dedim.

Bir yorumda ‘rüyada kızını gelin görmek, dertlerin bir anda sona ereceğine, yaşamı boyunca haksızlıklarla mücadele etmek için varını yoğunu ortaya koyacağına, keyfinin hem de sağlığının yerinde olacağına, iş projelerinin gerçek olacağına, daha sonra yapılacak çalışmalar ve girilecek projeler ile çok büyük kazançlar elde edileceğine tabir olunur’ denilmekteydi.

Başka bir yorumda ise rüyada kızının gelin olmasının ‘yapılacak çalışmalar ve doğru bir şekilde atılacak adımlar sayesinde sorunların tamamen biteceğine, gelir seviyesinin ortalama kazanç elde eden insanlara oranla çok daha yüksek hale geleceğine’ işaret ettiği anlatılmaktaymış.

Yine rüyada kızımı gelin etmekten ‘sıkıntıların zamanla çözüleceği, refah içinde olunacağı, ağız tadının bozulmayacağı, eğlenceli ve yemekli bir törene konuk olunacağı, sempatik tavırlarla herkesin ilgisinin çekileceği, rüya sahibinin emeklerinin karşılığında layık olduğu rızkı ve geliri elde edeceği, kendisi için hayırlı olacak fırsatlar elde edeceği, sorunları omuzundan atarak hafifleyeceği’ anlaşılmalıymış.

Rüyada kızını gelin etmeye ilişkin yapılan olumsuz yorumları ise görmezden geldim. Ne de olsa rüyaları hayra yormak lazım.

Kızını gelin etmenin rüyasının anlamı bile bu kadar güzelse gerçek yaşamda da kızını gelin etmenin çok güzel bir şey olduğunu anlıyor insan. Hele damat adayı helal süt emmiş, eşine ve tüm insanlara saygılı, mutluluğu evinde arayan, işinde, gücünde olan, helalinden kazanan biriyse… O zaman kızını hiç tanımadığın ele vermek düşüncesi yerine bir de oğul sahibi oldum fikrine kapılır insan.

Aman bana ne, rüyayı ben görmedim ya. Düğün yaparlarsa da bana düşen sadece bir gram altın takmak. Artık çeyrek takmak için yiğit olmak gerekir.

Ahmet’e dedim ki birader senin uykuda üstün açılmış. Aslında hangi rüyayı görürse görsün insan, yukarıdaki yorumlardan birini yapmak moral verir rüya görene.

17 Mayıs 2022 2-3 dakika 7 öyküsü var.
Beğenenler (5)
Yorumlar (4)
  • 48 gün önce

    Oğlu kızı olan her duruma hazır olmalı bugün sırası gelen varsa yarında kendimize geleceği kaçınılmaz yeterki Allah iyi insanlarla karşılaştırsın.Selamlar.

  • 38 gün önce

    Güne düşen değerli denemenizi kutlarım Osman bey,saygımla...

  • 38 gün önce

    Yüreğine sağlık değerli hocam güne düşen eserinizi beğeniyle okudum tebrik eder hayırlı çalışmalar dilerim Rabbim yâr ve yardımcınız olsun Allah’a emanet olunuz esen kalınız