Yelkovan Postası

Yelkovan Postası

“Ya, aşağı yukarı bir görüşte hayal kurmalısın ya da her uykudan sağa sola dönüşte alarmı” dedi derviş görünümlü şövalye..

Gerçi ikisinin de duygu kodu farklı, ikisinin de uyku modu ayrı değil miydi?

Birilerinin böyle bir ihtimal yasasına, yeryüzünde imkan vermediğini düşünsem de.. Her türlü hayal muhalefeti eşliğinde, gökyüzünün bu illüzyonu ile karşılaşmamak kısa bir vakit alabilir.

Yağmursuz bir günde, tek bir bedende bu iki arkadaşa sırılsıklam halde yakalanmış buldum kendimi.

Belki hayal kurmadan önce genişli ölçekli gülümsemeyi unuttuğum içindi.. belki de; alarmı sistematik olarak kurduğum halde mütemadiyen uyuduğum için..

Hayal self servis, ama umut hep taze bir nergis..

Yaşamak için önce toprağa dokunmak gerekiyor, sonra organik bir temas kurmak; ders kitaplarında hiç susmamak.. Ve hayallerini müptezel bir uykudan kurtarmak..

Garip bir ürperti insanın kendi öz hayaliyle sınanması.. Kendi hür fikriyle kılıç kalkan çatışması.. Tersini yaşayanlar buna “dejavu” diyebilir ama ben düz bir adamım ki, buna zaman asansörü içinde randevu diyorum!

İşe başlamadan önce hiç bir usta öğretmez besmeleyi, hep biraz daha fazla teşvik eder canhıraş satışı süslemeyi...

Yine kibir alarmı çalıyor, yoksa kirpiklerimi eğecek, uygulayıcı ile her şeye istisnasız uyan efendi ilişkisinde bana düşen uyumsuz/uykusuz bir role mi kaptırmalıyım hayalimi?

Sen ki uykularında Don Kişot büyüten bir derviş kıymetine, hayallerini sar toprağa sarabilirsen er kişi niyetine..

#akz

07 Temmuz 2020 1-2 dakika 1 öyküsü var.
Beğenenler (4)
Yorumlar (3)
  • Tebrik ederim Ahmet Bey.

  • 11 ay önce

    Nazımla nesir arası bir tarz olmuş güzel akıcı ve sade kutlarım seçkinizi

  • 11 ay önce

    Hayal ve umut yaşamak için ikisi de elzem şeyler... Olsun, varsın gerçekleşmesin hayaller, yine de güzel kavuşamadığın bir sevgiliyi düşünmek ya da sahip olamayıp alamadığın bir şeyi alacakmış gibi çabalamak... Umut hep var zaten içimizde o olmasa ne olur halimiz... Umuttur bizi yaşatacak olan, umuttur bizi geleceğe taşıyacak olan... Hep öter içimizde o umut kuşu... Kanatlarını kırmamak lazım umut kuşlarının... Kutlarım içtenlikle güzel yazınızı...