La Fontaine'in Hayatı ve Eserleri

— min. okuma: 4-5 dakika
La Fontaine'in Hayatı ve Eserleri

La Fontaine, 1921 yılı Fransa doğumlu yazardır. Fabl türündeki eserleri ile tanınan Jean de La Fontaine, birçok özgün eseri ile tanınmaktadır.

1- La Fontaine'in Hayatı

La Fontaine dünyaya zengin bir ailenin çocuğu olarak 1621 yılında gelmiştir. Paris’te kolejde öğrenim görmüş ve hukuk alanında tahsil yapmıştır. Ailesi oldukça dindardı. Bu nedenle kendisinin papaz olması istenmiştir. Fakat La Fontaine, kiliseye olan bağını lise yıllarında bırakmıştır. Öğrencilik hayatı pek parlak geçmeyen yazar gençlik yıllarında orman işleri ile ilgilenmiştir. Daha sonra ise memurluk yapmıştır.

Bir türlü olduğu işte kalamayan ve hayatı düzene girmeyen La Fontaine için 1673 senesi dönüm noktası olmuştur. Madam de La Sabliere ile tanıştığı bu yıl içerisinde bu grubun himayesi altındayken iyi işler başarmıştır. Burada birçok felsefeci ve ilim adamları ile tanışma imkânı bulmuştur. La Fontaine ilk masallarını yazdıktan sonra artık bir masal yazarı olarak çevresince tanınır oldu. Arkadaşları onu sadece masal yazarı olarak bilirken aynı zamanda roman, şiir ve fabl türünde de eserler vermiştir. La Fontaine 1695 yılında Paris’te vefat ederken geride çocuklara ve büyüklere tüm dünyaya katkı sağlayacak birçok önemli eser bırakmıştır.

2- La Fontaine'in Edebi Kişiliği

Fabl alanında birçok eser veren yazar 1673’de yazarlık yapmaya başlamıştır. Bu tarihte Madam de la Sabliere’ye katılmıştır. Bu sayede felsefeciler ve yazarlarla tanışmıştır. Bu zamandan sonra da ünlü masallarını kaleme almıştır. Masal yazarı olarak çağdaşlarınca gösterilen ve sayılan bir isim olmuştur.

Yazdığı masallarda hayvanlara insani karakterler vermiş ve hayvanlara yüklediği ahlaki özellikler üzerinden çocuklara ahlak dersleri vermiştir. Yazar genellikler intak ve teşhis sanatına eserlerinde yer vermiştir. Yazmış olduğu fabl türü eserlerinde hayvanları konuşturan La Fontaine, insanlığa da ahlak dersi vermeyi amaçlamıştır. Hikâyelerinde Dede Korkut Masallarındaki üslup biçimi ile dikkat çeker. Konuşturma sanatı ile birleşen üslubu ile ustaca eserler üretmiştir.

Fransız edebiyatının yankı uyandıran yazarlarından biri olan La Fontaine, hayvan tenkitleri ve eleştirme biçimleri ile farklılığını ortaya koymuştur. Bu teknikler onun sanat anlayışının önemli parçalarını oluşturmaktaydı. La Fontaine’nin ilk yazdığı eserlerde çevresi onun kullandığı sanatların farkına varmamıştır. Sonradan fark edilen bu durum La Fontaine’nin çevresinin genişlemesini ve isminin daha fazla duyulmasını sağlamıştır. Ünlü fabl yazarı La Fontaine’nin üslubu ise sade ve açıktır. Çocukların kolayca anlayabildiği dildeki her bir eseri okuyucuya ayrı ayrı mesajlar vermektedir.

La Fontaine’nin eserlerinde işlediği konular şark klasikleridir. Kelile ve Dimne eserindeki hikâyeler La Fontaine’nin şiir türünde yazdığı eserde esinlendiği tür olmuştur. La Fontaine masallarında ise dinamik, hızlı ve öğüt dolu bir anlatıma rastlanır. Masal karakterleri genellikle hayvanlardan oluşur. Zaman zaman ise köylü insanlar da masal karakterleri arasında yer almıştır. Fabl türünde en sık kullandığı hayvanlar tilki, kurt, aslan, eşek ve horoz olmuştur. Hayvanlar üzerinden iyiye ve kötüye örnek vermiş olan yazar iyiliğin ve doğruluğun önemine vurgu yapmıştır. La Fontaine, yoğun çalışma temposu ile verimli çalışan yazarlar arasında çocuklar için ünlü eserler üreterek çocuk gelişimi konusunda da büyük katkı sağlamıştır. Ünlü Fransız yazar ve edebiyatçının 238 adet masalı bulunur. Bu masalları 12 kitapta toplamış olan yazar sadece Fransız edebiyatına değil dünya edebiyatına da birbirinden güzel eğitici masallar kazandırmıştır.

3- La Fontaine'in Başlıca Eserleri

La Fontaine yazdığı masallarla adını duyuran bir yazar olmuştur. Fakat masallarının yanı sıra roman ve piyesleri de bulunur. Aynı zamanda bir şair olan La Fontaine’nin nakaratlı ve uzun şiirleri vardır. La Fontaine, Fransız Akademisine girmesinde ise kaleme aldığı Contes adında şiirli hikâyelerinin etkisi oldukça büyüktür. La Fontaine herkesin çocukluğunu süsleyen ünlü masal yazarı olarak pek çok eserle kendini tanıtmıştır. Aşağıda La Fontaine’nin önemli eserleri yer almaktadır.

 • Fablları:
  • Ağustos Böceği ve Karınca
  • Tavşan ile Kaplumbağa
  • Öküz Olmak İsteyen Kurbağa
  • Kurt ile Kuzu
  • Değirmenci, Oğlu ve Eşeği
  • Arslan ile Fare
  • Leylek ile Tilki
  • Ayının Postu
  • Çiftçi ile Çocukları
 • Derleme Fablları:
  • La Fontaine’nin Masalları (1948)
  • Çocuklar İçin Masallar (1967)
  • La Fontaine ’den Seçmeler (1989)
  • Seçme La Fontaine Masalları (1995)
  • Hikâyeler (1960)
 • Derleme (Şiirlerinden oluşturulmuş):
  • Yirmi Şiir
Paylaş:
Yorumlar