Küçük Gelin

Küçük Gelin

Al yazmalı küçük gelin 

Daha on yedi yaşında 

Ne kadar da masum 

Bakışları çekingen 

Duruşu çocuksu 

Yüreği huzursuz 

Konuşurken titriyor

Elleri ve sesi 

Gelin nedir bilmeden 

Gelinlik yapıyor 

Kapı girişi kenarında 

Al olmuş yanakları sobada 

Gülmeyi öğrenmeden 

Ağlamayı yaşayan 

Daha büyümeden 

Büyümek zorunda kalan 

Oysaki 

Hayatı boyunca 

Hep çocuk kalacak 

Çocukluğunda kalacak

Al yazmalı küçük gelin 
03 Ekim 2022 35 şiiri var.
Yorumlar (10)
 • 53 gün önce

  Şiiri okudukça annem geldi aklıma , o da 11 yaşında nişanlandırılıp 14 yaşında da evlendirilmiştir , daha ütü nedir bilmeyen bir kız çocuğuna al bak bu senin kocan demek ... Ah ah Ülkü hanım , sizleri çok ama çok iyi kalpten anlıyorum , şiirinizi tebrik ederim , nice paylaşımlar da buluşmak dileğiyle ...

 • 53 gün önce

  Kutlarım güne düşen değerli şiirinizi. Yazmak zaman zaman ustalık gerektirsede, hep daha iyiye doğru gidiyor olmanızdaki umut yüzünüzü,satırlarınızı güldürsün.

  Saygımla...

 • Ülkü hanım gönülden tebrik ediyorum. Daha nicelerine inşallah. Çocuk gelinler bir zamanlar bu ülkenin acı bir yazgısı idi. İnşallah bundan sonra her şey daha güzel olur...🌾👏⭐

 • 53 gün önce

  Merhaba.

  Şiirinizi okudum ama anlatılmak isteneni,yetersiz kelime ve cümlelerin taşıdığını gördüm.

  Oysa ki her insanın his dünyasında olduğu gibi hayatın kadere sunduğu her hâl, insan hayatına dokunduğu için çok önemli ve sizin kesitinizde olan her an , çok anlam tasiyabilmektedir.

  Bunları ifade edebilecek cümleler, kişinin kendini anlatması ve sosyal hayatında mevzulara fikir beyanında çok önemli diye düşünüyorum.

  Bunun gercekleşebilmesi için de her yeni bir kelime, bulmacayı tamamlayan her bir karede ki harf gibidir. Ne kadar çok kelime bilirsek o derin dünyamız, daha güzel ve en sihirli/ etkili sözlerle hayat bulur.

  Hislerinize yeni onlarca kelime katmaniz dileğiyle..

  Not. Halil Cibran Nurullah GENÇ Ümit Yaşar Oğuzcan isimli usta şairleri okumanızı tarz ,anlam derinliği ve kelime dunyaniz açısından tavsiye ederim.

 • 53 gün önce

  Maalesef özellikle Doğu Anadolu'da çocuk denecek yaşta kendinden yaşça çok büyüklerle evlendirilen masum sabiler içler acısı bir durum