Ben babamdan ileri oğlumdan geriyim

Ne güzel bir sözdür aslında, içinde yeni anlamlar taşır. Derki her an her saniye yeni anlamlar taşır hayata... Gecen her zaman dilimi bir bilinmeyeni daha gün yüzüne çıkarır.
Bir babanın kendi babasından öğrendikleri üstüne kendi öğrendiklerini katmasıyla, kendi fikirleriyle yeni oluşumlar yaratmasıdır bu, bir oğlun kendi babasının babasından öğrendiklerini yeni bulgularla süsleyerek daha ileri görüşlü olduğunu söyler bizlere. Yalnız bir farkı yakalamak gerekir. Tecrübe önemlidir ama yaşla kazanılmayacak kadarda değerlidir. Yaşadıklarınızdan ders almadan sürekli aynı hatların içinde yoğrularak yaşınızı ilerletiyorsanız buna tecrübe değil ahmaklık denir. Babadan oğla gecen bu tecrübe yumağı nasihatlerin birikimi değil, bir babanın oğluna oğlunun da kendi oğluna söylediği hayat birikimlerinin kullanım aşamasıdır. İnsanoğlu atasından başlar hayata yani. İçine kendi fikirlerini katarak, aldığı birikimleri kendi hayatına uyarlayıp yeni birikimler yaratarak.
Siz isteseniz de istemeseniz de bu bir devrandır. Sonsuza kadar sürecek. Hayat bir tecrübedir. Kaybetmenin ve kazanmanın değiştirmediği bir mutlak sonuçtur.
Hayat bir tecrübedir babadan oğla gecen...

11 Ocak 2010 1-2 dakika 7 denemesi var.
Yorumlar (1)
  • 12 yıl önce

    "Ben, sadece ölen babamdan ileri, Doğacak çocuğumdan geriyim"

    sözleri, Nâzım Hikmet'in bir şiirinden alıntıdır. Belirtilmesinde yarar var.

    Kutluyorum.