Deneme

Deneme edebi türler içerisinde en çok sevdiğim türdür;kısadır,yalındır,subjektiftir,kanıtlama amacı gütmez,yazanı da okuyanı da rahatlanıp onlara farklı bakış açısı kazandırır.Kendi doğrularını açıklama gereği duyan yazar,bazen bir konuyu açıklarken sonuca bağlamaz,okuyucuya bırakır. "Bana göre,bence,fikrimce,demek istiyorum ki, kısacası"gibi kelimeleri sıkça kullanır.

Her konu hakkında yazılabilir çünkü her konuda herkesin bir fikri vardır: Bilim,din,sanat,edebiyat,politika, günlük yaşam(spor,eğlence,yeme-içme).

Deneme türüne benzer olup ancak sıklıkla karıştırılan tür ise,makaledir.Makalenin en belirgin özelliği kendi alanlarında uzmanlaşmış kimselerin yazmış olmalarıdır..Okjektiftir,kanıtlanabilir,sayısal veriler ve çeşitli raporlar,tutanaklar delil olarak sunulabilir.Benim kanser hakkında,verem hakkında veyahut uzay hakkında bilimsel bir makale yazacak kadar bilgim yok örneğin.

Daha basit örnek verecek olursak aile hekim denemedir; kulak,burun-boğaz uzmanı makaledir.

Sınıf öğretmeni denemedir,matematik veya fizik öğretmeni makaledir.

Düz işçiler denemedir,mühendis ve mimar makaledir.

Gel gör ki edebi türler içerisinde şiirden sonra en az okunan türdür,bu da birbirlerimizin fikirlerine değer vermediğimizin en güçlü göstergesidir.

Yazmaya yeni başlayan tüm arkadaşlara öneririm deneme okumalarını ve yazmalarını

26 Şubat 2024 1-2 dakika 121 denemesi var.
Beğenenler (1)
Yorumlar