Dua

"Allah'ım ölenlerimize rahmet kalanlarımıza sabır ve selamet ver,

Cümlemizi kazalardan belalardan,kabir ve cehennem azabından,şeytan ve şeytanlaşlamış insanlardan muhafaza eyle,

Yapmış olduğumuz ibadetlerimizi kabul eyle,

Hastalarımıza şifalar,borçlularımıza edalar,öğrencilerimize başarılar,evlenecek olan kardeşlerimize hayırlı eşler,işsizlerimize helalinden bol kazançlar ihsan eyle,

Son nefesimizde"Eşhedü en la ilahe illallah ve eşhedü enne Muhammeden abdühü ve resulühü." demeyi nasip eyle.

Her gece yatarken ve her sabah yatağımdan kalkarken devamlı ettiğim duadır bu benim dilim döndüğünce çünkü dualar,Allah ile aramızda gerçekleşen sözlü veya yazılı bir iletişim şeklidir.

Duaların faydaları:

*Kendimizi yalnız hissetmeyiz.

*Yaptığımız ve yapacağımız tüm işlerde bize güç verir.

*İyiliğe,güzelliğe ve doğruluğa yönelmemizi sağlar.

*Kendimizi güvende hissederiz.

*Bizi aşan işleri Allah'a havale ederek ruh dünyamızı rahatlatırız.

*Sabretmesini öğretir.

*Sıkıntılardan kurtarır.

Ancak bizler başımız sıkıştığında veya dara düştüğümüzde sarılırız dualara böylece kendimize bir çıkar yol ararız.Beden ve ruh ikilisi duayla islah olur aldığımız her nefese binlerce şükürler olsun.

"Allah şifa versin."demek kafidir ancak bazı ağır hastalarımızın ölmesi için dua ediliyor ne yazık ki bu beni çok üzüyor.Kendimiz için veya başkası için ölümü istemek,Allah'ın işine karışmak olur,bu da son derece sakıncalıdır çünkü canı veren,canı alacağı zamanıda da şüphesiz bilmektedir.

O acılar o ameliyatlar ve o kadar yoğun bakımda yatmalar belki de o hasta için bir ödül,kurtuluştur,ruh alemini bilmemiz mümkün değildir.

O halde Arif Nihat Asya'yı rahmetle anarak onun "Dua"adlı şiirini okuyalım ve "amin"diyelim:

"Biz,kısık sesleriz...minareleri, Sen,ezansız bırakma Allahım! Ya çağır şurda bal yapanlarını, Ya kovansız bırakma Allahım! Mahyasızdır minareler...göğü de, Kehkeşansız bırakma Allahım! Müslümanlıkla yoğrulan yurdu, Müslümansız bırakma Allahım! Bize güç ver...cihad meydanını, Pehlivansız bırakma Allahım! Kahraman bekleyen yığınlarını, Kahramansız bırakma Allah´ım! Bilelim hasma karşı koymasını, Bizi cansız bırakma Allah´ım! Yarının yollarında yılları da, Ramazansız bırakma Allah´ım! Ya dağıt kimsesiz kalan sürünü, Ya çobansız bırakma Allah´ım! Bizi sen sevgisiz,susuz,havasız; Ve vatansız bırakma Allah´ım! Müslümanlıkla yoğrulan yurdu, Müslümansız bırakma Allah´ım!"

18 Mayıs 2024 2-3 dakika 137 denemesi var.
Yorumlar