Emeklilik Eziklik

Emeklilik;ezikliktir,rezalettir,sefilliktir,pasifliktir,kepazeliktir gibi söylemler yanlış olsa da,bunu emekliler kullandığı için,benim de böyle bir başlık atmamda hiçbir sakınca görmüyorum.Emeklilerimizin durumu gerçekten içler acısı öyle ki aldıkları maaş ev kiralarını bile ödemiyor,büyük şehirde ev kiralarının en az 15-20 bin olduğu düşünülürse,20-25 yıl çalışıp maaşından kesilmiş,emekli olmuş kimsenin 10 bin lira emekli maaşı alması hiçbir mantığa sığmaz.

Prostat sorunu alan Kemal abi şöyle derdi:

"Ben emekliyim demeye utanıyorum."

Yıllar önce şantiyede çavuşluk yapan ilkokul mezunu Cumali abi ise şöyle demişti:

"Ben sigortamın yatmasını istemiyorum ona yatacak para maaşıma yansısın." Anayasada bu mümkün mü bilmiyorum ama Cumali abi yıllar sonra haklı çıktı,eminim bir çok emekli böyle düşünüyordur.

Emekliler çalışmak zorunda çünkü emekli maaşıyla geçinmek imkansız.Bu durum çalışma dünyamızı ciddi bir şekilde etkiliyor yani emekli çalıştırmak işverenin işine geliyor sigortasını yatırmadığı için.

Genç nüfusumuz için çok büyük bir engel bu,emekli sorunu çözülürse işsizlik sorununun tamamı olmasa da yarısının çözüleceğine inananlardanım.

"Usta,kaç para emekli maaşı alıyorsun?" diye soruyorum,

"Sekiz bin kusur"diyor gözümün içine bakarak oysa çocuğu yaşında asgari ücretle çalışan bir kimse kendisinden iki kat maaş alıyor.

Emekli olmak,ev dam sahibi olmak,çoluk çocuğa karışmak eskiden kurulan en güzel hayaller iken şimdiki hayaller karın tokluğuna çalışmaya indirgendi.

08 Ocak 2024 1-2 dakika 137 denemesi var.
Yorumlar