Kadın Olmak

Kadın olmak,çocuk olmak,hasta olmak ve yaşlı olmak dünyanın en zor işleridir çünkü hepsinin sevgiye,şevkate,ilgiye,değere,korunup gözetilmeye ihtiyaçları vardır,peki biz yetişkinler hangi birisini karşılayabiliyoruz? Onlara kızıp bağırarak suçlu,saf,cahil ve sorumsuz olmalarını yüzlerine vurmaktan başka hangi güzel sözü söylüyoruz sizce?Onlara destek olmaktan ziyade kimi zaman köstek olmuyor muyuz?

Kadın olmak zordur ne sesinizi duyurabilirsiniz ne derdinizi anlatabilirsiniz,ağlarsınız gözyaşlarınızı yine kendiniz silersiniz,dost bildikleriniz birer birer sizden uzaklaşmaya başlarlar hem de nefret ve kin besleyerek.

Saçınıza,kaşınıza,gözünüze,kilonuza,yaşınıza karışırlar;bakımlı olsanız bir dert,pasaklı olsanız bir dert,kapalı olsanız bir dert,açık olsanız bir dert,evli olsanız bir dert,dul olsanız bir dert,herkesin kafasındaki 'kadın olmaya' zorlanırsınız.Bulaşık,çamaşır ve ev temizliği derken bir de buna kocanızın kaprisleri eklenince ne yaşama sevinciniz kalır ne aşk hayatınız ne de özel hayatınız,yaralanırsınız en derin yerinizden ama yaranızı yine kendiniz sararsınız.

Kadın olmak,balığın kavağa çıkması kadar,güneşin balçıkla sıvanması kadar ve suya yazı yazmak kadar zordur;engellenirsiniz,kıskanılırsınız,damgalanırsınız,azarlanırsınız,dışlanırsınız.

Evlenmeden önce baba sözünü,evlendikten sonra koca sözünü dinlersiniz yani sürekli yönetilmeye meyilli olarak algılanırsınız.

Yuvayı dişi kuş yapar derler ama yuvanıza da karışan çok olur,perdelerinize,koltuklarınıza,halılarınıza,havlularınıza

mobilya eşyalarınıza,yatak odanıza hatta arabanıza ve arkadaşlarınıza...En çok kadın kadını çekemez,en çok kadın kadının dedikodusunu yapar,en çok kadın kadının kuyusunu kazar.

Kadınlar hakkında binlerce tez yazılmış olsa da kadınları anlamak ve anlatmak için hiçbiri kafi değildir.

"Hepimizin her şeye gücü yetmez; şerit arşınlamak çerçilere, dilencilik etmek keşişlere, dört bir yanı süslemek kuşlara, takır takır çene çalmak da kadınlara özgüdür." Anatole France

16 Ocak 2024 2-3 dakika 137 denemesi var.
Yorumlar