Sigara Bırakma Yöntemleri

Eğer sigara içiyor ve bu beladan kurtulmak istiyorsanız,sağlığınıza ve cebinize daha fazla zarar vermek istemiyorsanız,ağzınızın ve üst başınızın kokmasından iyice nefret ettiyseniz,birkaç seans deneyip fakat başarısız olmuşsanız şimdi yazacaklarıma iyi kulak verin; şu doktora gidin,şu kitabı okuyun,şu içeceği için demiyeceğim.

*Öncelikle kendinizi sigara bırakma konusunda ikna edin çünkü sizi en iyi kendiniz tanırsınız,doktormuş ,hocaymış onların dedikleri bir kulağınızdan girer diğer kulağınızdan çıkar.Koyun önünüze paketi ve ağzınıza geleni geri çevirmeyin,sesli veya içinizden "seni bıraktım"deyin bolca, "bırakacağım"derseniz zamanı belli olmadığı için kendinizi zor ikna edersiniz.İpin ucu kendi elinizde yeter ki kendi kendinize dürüst olun.

* Sigara içen arkadaşlarla aranıza mesafe koyun çünkü size sürekli teklif edecekler ve "bir kerecikten bir şey olmaz"diyerek bırakmanızı zorlaştıracaklar,ileri geri konuşarak moralinizi bozacaklardır.Onları da anlamak gerekir bir zamanlar "otlakçı arkadaşlardınız."

* Ani fren kazalara sebep olur.Bu yüzden kesin kararınızı verdiyseniz aşama aşama bu zehiri bırakmak daha akıllıca olacaktır örneğin günlük on tane sigara içiyorsanız beş tane veya altı tane için.

*Efkar ile sigara arasında kesinlikle bir bağlantı kurmayın,kendi kendinizi kandırırsınız ancak.Eğer bu görüş doğru olsaydı sinir hastalığından söz edilmez kimse depresyona girmezdi.

*Alıştığınız ilk günleri düşünün,kimimiz elimizdeki kalemle sigara içiyormuş gibi numara yapmadık mı? Küçükken yol kenarlarındaki izmaritleri toplayıp içmedik mi? Defter yaprağını veya gazete parçalarını sigara gibi sararak içenlere özenmedik mi? Alın elinize sigara boyutundaki bir kazık parçasını,sigara yerine onu çekin içinize hem zararsız hem dumansız hem de masrafsız.Yıllardır beyniniz sizi aldattı,bu sefer de siz onu aldatın.

Son cümlelerim şöyle olacaktır,nasıl ki hepimiz annemizin memesini bıraktıysak bu illeti de kolaylıkla bırakabiliriz;azimle,gayretle,zamanla,istekle.

02 Mayıs 2024 1-2 dakika 137 denemesi var.
Beğenenler (1)
Yorumlar (1)
  • 41 gün önce

    Ben daha ortaokuldayken, yerdeki izmaritleri alıp alıp içiyordum. Neyse ki bu özenti fazla uzun sürmedi. Ve iyi ki bu illete alışmamışım hocam. Sigara zararlı.