Tutku

Tutkunun gücüne inanıyorum ve kendimi tutkulu olarak görüyorum. Planlanmış dakikalar, planlanmış ömürlerin işi olmaz tutkuyla. Don Kişot'un tutkusu var bende.Yel değirmenleriyle savaşıyorumdur belki de.Bu klasik dünyada şizofrenik görünen bu eylem benim için tutkudur. Benim gördüklerimi göremezsiniz.Ben herkes uyurken ölürüm.

Bu yaşamda tutkularını demoralize ettiğin her insanda aslında sen kendini kandırmışsındır .Zayıf oluşunu bilmiyor olman acı verici.

Hem mutlu olmak istiyorsun hem de güvende.Çünkü tutkusuzsun.Çünkü bu çelişkiyi binlerce kez yaşadın ve milyarlarca insan yaşıyor bu paradoksu. Seni diğerlerinden ayıran ne varsa sen onları öldürdün .çünkü benzemek kolay olanıydı.

Biraz daha açık konuşalım diyorsun peki.Mesela dünyaya mal olmuş düşünürlerin,sanatçıların,edebiyatçıların tutkularını hiç hayal ettiniz mi ?Aslında bu tutkuların arkasındaki zorlukları gördünüz mü?

Mesela;F.Nietzsche büyük depresyonlar yaşamıştır.Dickens veJack london bipolar hastalığından çektiler baya.Tolstoy intihar eğilimliydi. Franza Kafka,migren ,strea gibi sorunlar yaşamıştır.Ernest hemingway yaşamı boyunca paranoya ve depresyondan kurulamadı.

Paulo Coelho ailesi tarafından üç kez akıl hastanesine götürüldü.Daha çok örnek var...

Şimdi herkes bu kişileri başarılarıyla anıyor ama tutkuları ile değil.

Son olarak şu sözle bitiriyorum:

İnsan büyük tutkuları mazur görmelidir, çünkü onlar bizden çok daha güçlüdürler. Vittorio Alfieri

17 Kasım 2021 1-2 dakika 13 denemesi var.
Beğenenler (4)
Yorumlar (1)
  • 11 gün önce

    Hangi dalda olursa olsun başarı için tutku şarttır ancak dozunu iyi ayarlayamazsa insan sonu deliliğe uzanır bence