Dünden Bugüne Joker Karakterine Hayat Veren Aktörler

— min. okuma: 2-3 dakika
Dünden Bugüne Joker Karakterine Hayat Veren Aktörler

2019 yılında beyazperdelerde yerini alan Joker filmi, şu anda pek çok insan için Joaquin Phoenix ile özdeşleşmiş durumda. Ancak sinema tarihi boyunca Joker’i Joaquin Phoenix ya da Heath Ledger’dan başka canlandıran kimi aktörler de oldu. Günümüzde ne yazık ki bu filmler güncelliğini kaybetmiş, yahut eski önemini yitirmiş olsalar da dönemleri itibariyle her biri önemli noktalara parmak basıyordu. İşte kronolojik sırası ile şimdiye dek Joker’i canlandıran tüm oyuncular…

İşte Joker karakterine hayat veren aktörler

1. Cesar Romero (1966 – 1968)

1966 yılında yayın hayatına başlayan Batman dizisi, 3 sezon boyunca ekranlarda kalarak dönemi boyunca adeta bir fenomen olarak nitelendirildi. Batman ve Robin’in Gotham şehrini kötülere karşı koruduğu hikayede Kedi Kadın, Bulmacacı ve Joker gibi birbirinden efsane DC Comics karakterlerine yer verilmişti. Bu seride Joker’i usta aktör Cesar Romero canlandırdı. Böylelikle Joker’e ilk defa fiziksel olarak can veren isim de yine Romero olarak kayıtlara geçti.

2. Jack Nicholson (1989)

Gotik sinemanın efsane yönetmeni Tim Burton tarafından çekilen Batman filmi, beraberinde gelecek bir dolu süper kahraman filmlerinin kapısını açtı. Michael Keaton’ın Batman karakterini oynadığı filmde Joker karakterini oynayan oyuncu, The Shining filminden de hatırlayacağımız Jack Nicholson oldu. Filmde Nicholson’ın performansı kimilerince çok eleştirilse de bir kesim tarafından da şimdiye kadar canlandırılmış en iyi Joker oyunculuğu olduğu iddia edildi.

3. Heath Ledger (2008)

Christopher Nolan imzalı Kara Şövalye serisinin ikinci filmi olarak bilinen The Dark Knight filminde Joker karakteri hafızalardan hala daha çıkmayan unutulmaz gösterisi ile Heath Ledger tarafından canlandırıldı. Christian Bale’ın Batman’i oynadığı yapım halen Batman serisinin en iyi filmi olarak eleştirmenler tarafından değerlendiriliyor. Ayrıca bu filmdeki tüyler ürpertici rolü ile Heath Ledger, Joker performansı sayesinde En İyi Yardımcı Erkek Oyuncu Oscar’ı ödülüne layık görüldü.

4. Jared Leto (2016)

Uzun yıllar sonra yeniden bir DC Sinematik Evreni filminde karşımıza çıkan Joker karakteri, bu defa Jared Leto’nun yorumlaması ile şekilleniyor. Bir Rüya İçin Ağıt, Dövüş Kulübü, Bay Hiçkimse gibi kült yapımlarda rol alan Leto, Suicide Squad: Gerçek Kötüler filmi ile bir anti kahraman timinde boy gösteriyor. Ancak Joker’in sadık hayranlarına göre Leto’nun bu filmdeki performansı oldukça negatif bir şekilde değerlendiriliyor. Elbette ki buna sebep olarak filmde Joker’in çok az görünmesi ve senaryoda yer alan boşlukları örnek gösterebiliriz. Fakat yine de birçok çizgi roman geek’i, Joker’i bu filmde hiç görmemiş olmayı daha çok tercih ediyor.

5. Joaquin Phoenix (2019)

Geçtiğimiz yıl vizyona giren Todd Phillips imzalı Joker filmi, Joaquin Phoenix’in olağanüstü performansı ile ilk defa Joker’e ait bir solo sinema filmi ortaya koyuyor. 11 dalda Oscar adaylığı bulunan Joker, En İyi Film Müziği ve En İyi Erkek Oyuncu kategorilerinde ödüle sahip oluyor. Bununla birlikte Phoenix’in dehşet verici oyunculuğu, tüm zamanların en iyi Joker canlandırması olarak nitelendiriliyor.

Paylaş:
Yorumlar