Edebiyat Turizmi Severler İçin Heyecan Verici Kitap Kasabaları

— min. okuma: 2-3 dakika
Edebiyat Turizmi Severler İçin Heyecan Verici Kitap Kasabaları

Edebiyat Turizmi kavramını hiç duydunuz mu? Eğer siz de tam bir kitap kurdu ve kitap kokusundan vazgeçemeyen bir romantikseniz mutlaka duymuş olmanız gerekir. Edebiyat seyahatinizi doruk noktasına ulaştıracak adresler ise kitap kasabaları. Dünyanın farklı köşelerine konuşlanmış kitap kasabaları tam size göre.  Dünyanın en eski kitap kasabası 1961 yılında İngiltere’deki Hay- On- W’ye kuruldu. Bu kitap kasabası günümüzde dünyanın en büyük edebiyat festivallerine ev sahipliği yapıyor ve yüzbinlerce turist çekiyor. Book town’ların yani kitap kasabalarının Hay- On- W’den sonra en çok bilinenleri ise şöyle:

1- İtalya – Montereggio

Kasabada, Bertoni, Fogola, Ghelfi, Giovannacci, Maucci, Lazzarelli, Lorenzelli, Rinfreschi ve Tarantola gibi ailelerin eserlerinin isimleri birçok caddeye verilmiş. 1952'de Montereggio, İtalya'nın önde gelen edebiyat ödülü Premio Bancarella'ya ev sahipliği yaptı.

2- Portekiz – Öbidos

Yapımına Roma döneminde başlanmış olsa da bitimi itibari ile kitap kasabaları arasında en yeni olanıdır. Ekim ayında Óbidos’unFolio Uluslararası Edebiyat Festivali’ne ev sahipliği yapacak.

3- Güney Kore – Paju

1989'dan beri büyük uluslararası mimarlar ve tasarımcılar Paju'yu eşsiz bir siteye dönüştürdüler. Geleneksel, Kore - Honek evleri kitap kasabasının tam merkezinde. Burada Kore’nin geleneksel mimari yapısına da şahit olacaksınız. 

4- Danimarka – Torup

Kitap vagonları ile ünlü bir kasaba. İnstagram tutkunları için müthiş bir fotoğraf deneyimi de sunuyor. 

5- Hindistan – Kalküta

Fakirliğin herhangi bir etkisi var mıdır bilinmez, burası tam anlamıyla bir kültür şehridir. Nobel kazanmış sayısız yazar, şair buradan çıkmıştır. Dünyanın en çok ziyaret edilen kitap fuarına ev sahipliği yapar. 

6- Amerika – Kaliforniya

Kaliforniya'daki Altın Şehirler Kitap Şehri 1997'de kuruldu. 

Her ne kadar yukarıda saydıklarımız kitap kasabaları arasında en bilinenleri olsa da bilmenizi istediğimiz bir kitap kasabası da Tokyo – Jimbocho'da bulunuyor. Sayıları 250’yi aşan kitapçılardaki kitaplar oldukça değerli ve eski. Birçok unutulmaya yüz tutmuş kitapların baskılarına ulaşmak ya da dünyaca ünlü kitapların eski baskılarına ulaşmak mümkün. Sanat, tasarım ve moda alanında profesyonellere hitap edebilecek denli geniş ve zengin bir içeriğe sahip üstelik. Geleneksel Japon resimleri, Çin kaligrafi ürünleri ve origami meraklıları için ideal olan Japon kağıdı washi buradan kolaylıkla bulunabilir.

Paylaş:
Yorumlar (1)
  • 9 ay önce

    Umarım ve dilerim Bir gün Ülkemizde de bir kitap kasabası inşa edilir :)