Ünlü Yönetmenlerle Yapılmış En İyi 5 Röportaj Kitabı

— min. okuma: 2-3 dakika
Ünlü Yönetmenlerle Yapılmış En İyi 5 Röportaj Kitabı

Ünlü yönetmenlerin hayatları her zaman büyük merak konusu olmuştur. Yönetmenler her ne kadar çoğunlukla çektikleri filmlerde kendilerini ifade etseler de; kimi zaman izleyiciler bu kadarıyla yetinmek istemezler. Eğer şanslıysanız favori yönetmeniniz ile mülakat yapmaya gelen bir gazeteci, çalışmasını derleyip bir röportaj kitabı hazırlamış olabilir. İşte yönetmenler ile yapılmış en iyi sinema temalı röportaj kitapları…

5. Bana Onun Portresini Getirin – Ege Görgün

Ters Ninja isimli web sitesiyle de tanınan ünlü gazeteci – yazar Ege Görgün, uzun yıllar boyunca çeşitli sinemacılar ile yaptığı röportajları Karakarga Yayınları etiketiyle piyasaya çıkan Bana Onun Portresini Getirin’de birleştirdi. Kitapta Ali Atay, Aydemir Akbaş, Cüneyt Arkın, Erdal Beşikçioğlu, Erkan Can, Nejat İşler, Seyfi Dursunoğlu ve Tuncel Kurtiz gibi başarılı oyuncularla röportaj yapan Görgün, aynı zamanda Türk edebiyatında pek de göremediğimiz portre türüne yeni bir boyut getiriyor.

4. Yusuf’un Rüyası – Semih Kaplanoğlu

Yumurta, Süt, Bal üçlemesi ile dünya çapında pek çok ödüle layık görülen Semih Kaplanoğlu, Uygar Şirin ile yaptığı söyleşi kitabında çocukluğundan başlayarak edebiyat ile olan ilişkisine, sinemadaki belgeselcilik yıllarından televizyon dünyasına ve kendi sinemasına gelene kadar yaşadığı maceraları tüm ilginçliğiyle anlatıyor.

3. Onur Ünlü: Bir Sürü Endişe – Alper Kırklar

Onur Ünlü'yü yalnızca çektiği dizi ve filmleri ile tanıyorsanız, gazeteci Alper Kırklar'ın Ünlü'yle yaptığı bu derinlemesine söyleşi okurları adeta ufuk açıcı bir serüvene davet ediyor. Farabi'den Alain Badiou'ya, Kurt Vonnegut'tan İbn-i Rüşd'e, felsefeden şiire, sinemadan hayata, laf lafı açıyor ve Ünlü’yü ilk defa böylesine yakından tanıma şansına sahip oluyoruz.

2. Jim Jarmusch – Ludvig Hertzberg

Sinema konulu kitaplarıyla benzersiz bir seriye sahip olan Agora Kitaplığı, yazar Ludvig Hertzberg'in Jim Jarmusch kitabı derlemesini Selim Özgül ile Türkçeye çeviriyor. Only Lovers Left Alive, Stranger Than Paradise, Dead Man ve Coffee and Cigarattes gibi filmleriyle bağımsız sinemanın bir numaralı ismi haline gelen Jarmusch; hikaye anlatım tarzından oyuncular ile olan ilişkilerine kadar tüm sırlarını afişe ediyor. Kitapta usta yönetmenin farklı gazetecilere verdiği çeşitli röportajlar derleniyor.

1. Hitchcock ve Truffaut – Francois Truffaut

1966 yılında François Traffaut'nun usta yönetmen Alfred Hitchcock ile yaptığı 3 günlük röportajını kapsayan eseri; ünlü reklam yönetmeni İlker Canikligil’in yoğun uğraşları sonucunda 30 yıl sonra ilk defa Türkçe olarak yeniden basılıyor ve sinema adına söyleyecek sözü olan iki insanın eşsiz muhabbeti ile bizleri baş başa bırakıyor.

Not: İlgilenenler için 2015 yılında meşhur söyleyişi baz alan Hitchcock/Truffaut belgesel filmi yayınlanmıştır.

Paylaş:
Yorumlar