Yazdığı Kitaplarla Edebiyat Dünyasında da Kendine Yer Bulan 14 Ünlü Kişi

— min. okuma: 5-6 dakika
Yazdığı Kitaplarla Edebiyat Dünyasında da Kendine Yer Bulan 14 Ünlü Kişi

Hem oyuncu hem şarkıcı hem yazar hem bestekar... Yazdığı kitaplarla adından söz ettirmeyi başarmış 14 ünlü kişi… Listemizde Tarık Akan’dan Türkan Şoray’a, İclal Aydın’dan Tuncel Kurtiz’e kadar oyunculukları ve sanatçılıklarıyla olduğu kadar yazdığı kitaplarla da gündem olan yazarları edebiyatla.com okuyucuları için derledik.

1- Tuncel Kurtiz

Listenin başında 2013 yılında kaybettiğimiz, Türk sinema ve tiyatrosunun usta oyuncusu olan Tuncel Kurtiz yer alıyor. Aynı zamanda, yönetmen, senarist ve yazar olan Kurtiz’in “Bölük Pörçük” adlı bir otobiyografi kitabı bulunuyor. Kitap, sanatçının eski fotoğraflarından, daha çok kısa hikayelerinden ve aklından geçenleri aldığı notlardan oluşuyor.

2- Türkan Şoray

Yaşayan bir efsane olan Türkan Şoray, kendi hayat hikayesini ve sinema kariyerini “Sinemam ve Ben” adlı kitabında anlatıyor. Kendisi hakkında bilinmeyenleri, filmlerinin perde arkalarını, Yeşilçam’ı ve daha birçok merak ettiğiniz yaşamıyla alakalı detayları bu kitapta bulabilirsiniz. Sinemanın sultanını yakından tanımak ve hayranlığını bir kez daha arttırmak isteyenlerin okuması gereken biyografik bir kitap bu.

3- Tarık Akan

Tarık Akan ise, 12 Eylül dönemini ve kendi yaşadıklarını kaleme aldı “Anne Kafamda Bit Var” adlı anı kitabında. Yaptığı bir konuşmadan dolayı tutuklanmasını ve nezarette geçirdiği günleri anlatıyor Akan. Nezarette gördüğü işkencelerini, orada yaşadığı unutulmaz deneyimlerini 12 Eylül dönemi üzerinden eleştiriyor. Bununla bağlantılı olarak Tarık Akan o dönemlerde eleştirel filmler de çekiyor.

4- Yılmaz Güney

Türk sinemasının Çirkin Kral’ı Yılmaz Güney’in; Umut, Boynu Bükük Öldüler, Hudutların Kanunu, Hücrem, Sanık, Yol, Sürü, Arkadaş, Salpa adında kitapları yayımlandı.

5- Ercan Kesal

Hem oyuncu hem senarist hem tıp doktoru hem yazar, çok yönlü bir kişilik: Ercan Kesal. Nuri Bilge Ceylan’ın Uzak filmiyle sinemaya adım atıyor. Üç Maymun, Biz Zamanlar Anadolu’da gibi filmlerde senaristlik ve oyunculuk yapan Kesal, şimdilerde ise Çukur dizisinde oynuyor. İlk şiir yazılarını Tıp fakültesi öğrencisiyken yayımlıyor. Mecburi hizmet yıllarında “Son Reçete” dergisinde söyleşiler yaptı, yazılar yazdı. Era Yayınlarının kurucularından olup aynı zamanda "Zamanın İzinde, Aslında, Cin Aynası, Nasipse Adayız, Evvel Zaman, Peri Gazozu, Bozkırda Bir Gece Yarısı" adlı kitapların yazarı.

6- Sezen Aksu

Sezen Aksu’nun“Eksik Şiir” adını taşıyan kitabı 1975- 2006 yılları arasında yazdığı şarkı sözlerinden hazırlanmış bir seçki kitabı. Kitabın başlangıcında “Hayat Sana Teşekkür Ederim” sonunda ise, “Gidemem”in yer aldığı Eksik Şiir’de 197 şarkının sözleri yer alıyor. Sezen Aksu şarkılarıyla büyüyen bir nesildenseniz eğer bu kitap sizin eksik kalan yanınızı tamamlıyor. Kendi okuduğu ya da başka sanatçılara verdiği şarkıları topluca bir arada görmeniz mümkün.

7- Teoman

Teoman, 2016 yılında "İnsanlık Halleri" adını verdiği , şarkı sözlerini şiirlerle ve bazı çizimlerle anlattığı modern aşk hikayelerini barındıran 178 sayfalık kitabını yayımladı.

8- İclal Aydın

Sırada oyuncu ve yazar olan İclal Aydın var. Aynı zamanda gazetecilik ve sunuculuk da yapan Aydın, "Hayat Güzeldir, Bitmiş Aşklar Emanetçisi, Yaz Bitmesin, Gördüğüme Sevindim, Evlerin Işıkları Bir Bir Yanarken, Senin Adın Bile Geçmedi, Kağıt Kesikleri, Üç Kız Kardeş, Unutursun, Bir Cihan Kafes" adlı kitapları yazdı. Son romanı “Üç Kız Kardeş’te” bir ailenin hikayesini , kendi ailesinden ve yaşadıklarından yola çıkarak kaleme alıyor.

9- Gülben Ergen

Şarkıcı, manken, oyuncu ve gazetecilik sıfatlarının yanında bir de yazarlığa soyunmuş bir isim var şimdi sırada. Gülben Ergen. Onun “Öğrendim Ki” isimli tek kitabı akıcı diliyle, samimi üslubuyla dikkat çekiyor. Piyasaya çıktığı zaman çok satan kitaplar arasına bile girmiş! Hayata dair ufak detaylar veriyor kitabında.

10- İlhan İrem

90’lı yılların reklamsız çok satan albümlerinin sahibi, şarkıcı, besteci, söz yazarı, şair ve yazar İlhan İrem’in, "Güneş Ülkesinin Karanlık İnsanları (2014), Siyah Kuğunun Şarkısı (2007), Millenium (1998)" adında kitapları yayımlanmıştır.

11- Cem Yılmaz

Ünlü komedyen Cem Yılmaz, çektiği filmlerin senaryolarını kitaplaştırarak, film tadında kitap sunmanın yanında, senaryo yazmak isteyenlere de yol gösterici bir eser sunuyor. G.O.R.A, A.R.O.G, Yahşi Batı, Hokkabaz gibi filmlerin senaryolarını kitaplaştırmasının yanı sıra 1992-1996 yılları arasında çizdiği karikatürleri de “Karikatürler (1992-1996)” adıyla yayımlamıştır.

12- Kerem Alışık

Öyle Sever Gibi Bakma Bana Alışık Değilim”, “Kerem Misali” adında iki şiir kitabını çıkaran Kerem Alışık’ın şiirleri okuyucusu tarafından çok beğeniliyor. Dayısı Atilla İlhan gibi şiirler yazan Alışık, onun sayesinde şiire başladığını belirtiyor.

13- Zerrin Özer

Ünlü şarkıcı Zerrin Özer’in anılarını yazdığı “Bir Sarışın Küçük Kız” adlı kitap geniş yankı buldu. Yaşadığı aşkları, başından geçen dramatik olayı, ailesini bu kitapta anlatıyor, samimi ve akıcı üslubuyla. Kitabın arka kapağındaysa şu ilginç vurucu cümle yer alıyor: “Eğer bir şarkı olsaydım... Bu şarkıda tek bir kez ama upuzun bir çığlık atılırdı ve bu çığlık hayatı anlatırdı..."

14- İkbal Gürpınar

Sunucu ve televizyon programcısı olan İkbal Gürpınar’ın “Ramazan Sofrası, Günaydın Gece, Küçük Mutluluklar, İçimden Geldiği Gibi, Yeniden Başla, Benim Hala Umudum Var, Elbet Bir Gün, İkbal Gürpınar’dan Yemek Tarifleri, İkbal’le Küçük Mutluluklar” adında kitapları yayımlandı.

Paylaş:
Yorumlar