Nerde Bu

Öykü ya da hikaye yazmak istiyorum veya senaryo. Ancak zahmetli iş. Hatta bir roman yazsam mesela. Öykümüzün veya romanımız konusu ne olsun. Ancak zahmetli iş.

 Okuduğunuz en kalın daha doğrusu uzun romanın ismi neydi. Ortalama romanlar 400 sayfa, biraz uzunu 600-700 sayfa dahası da 1200-1400 sayfa değil mi? Her gün 2 sayfasını yazsam 200 gün, 350 gün ve ortalama 650 gün diyelim. Dedik mi çekirge, dedik dedik…

Öykü mü, roman mı? Onu seçmedik ama Kaburga efendi. Ya hu Dünyevi, benimle kafa bulma. Git yapay zekaya yazdır işte. Roman olsun mu Çekirge Efendi. Olsun Dünyevi sen ne dersen kabul. Kaburga, Çekirgeden örnek al, beni destekle yahu, engel olma, umutsuzluk aşılama, üzülüyorum işte. Hayalperest herif git kumda oyna, Dünyevi misin nesin, artık benim adımı ağzına alma, Kaburga küstü sana. Küsersen küs, Çekirge zıpla bakayım…Nereye zıplayayım Dünyevi.. Konulara zıpla, roman konumuz ne olsun..

Dünyevi, efendim Çekirge, sen ya peygamber romanı yaz ya da yeni bir ülke kurmaın romanını ya da uzaya kadar zıplarım istersen, essah mı Çekirge, benim için zıplar mısın yıldızlardan öteye.. Zıplarım ya, sen ne sandın beni, hem beni Kaburgayla karıştırma…Teşekkür ederim Çekirge, var ol sen, eksik olma.

Önce Tanrının veya Allahın veya Göktengrinin romanını yazalım mı Çekirge. Ya hu Dünyevi sen de başına iş arıyon ya hu, tut işte ucundan döşeyelim bir şey, ya orman köylüsünün romanını yaz ya da kırdan kente yolcuğu veya lisede aşık olmuş sevmiş kavuşamamış bir kadın ve erkeği, ya da bir savaşı anlat, 3 aylık bir savaşı anlat mesela iki devlet veya kabile arasındaki, olmazsa köle ticaretini anlat, olmazsa fantastik takıl kanatlandır yüzdür, bulutun üstünde veya suyun altında yaşat insanları, ya da antik çağdaki bir olayı anlat, kafandan bir kurgu kur mesela Akdeniz adalarında falan,, olmazsa bir çocuğun fakir yada zengin fark etmez hayat öyküsünü anlat, dolaştır onu kıtalar arasında, sonra döndür tekrar doğduğu topraklara veya üç eşli bir erkeğin hayatını anlat ya da uyuşturucu bağımlısı birinin uyuşturucuya başlama ve bırakma hikayesini, veya bir polisiye yaz, kan cinayet gizem, olmazsa bir reçberi, bir siyasetçiyi, bir denizciyi, bir mobilyacıyı ya da bir memurun hayatını anlat, Tanrıyla Allahla uğraşma, felsefeye girme, sıradan şeyleri düşün veya bir fizikçinin yeni bir formülü nasıl bulduğunu nasıl çalıştığını dur durak bilmeden, daha da olmazsa bir spor dalının iç yüzünü anlat, kulüpleri, menajerleri, olmazsa bir hakimin savcının hayatını daha da olmadı genelev romanı yaz, kadınların ne çektiklerini veya nasıl geneleve düştükleri veya bir fabrikanın kurulmasını anlat…

Aşk romanı yazalım mı Çekirge… Yazalım Dünyevi, nasıl istersen.. Yav Çekirge gel bir paraşütçünün nasıl paraşütçü olduğunu anlatalım olmazsa, olur Dünyevi nasıl istersen, veya bir savaşta esir düşmüş bir askerin esirlikten kurtuluşunu, yeniden ülkesine dönmesini..

Ya hu Çekirge Kızılderili veya Aborjin romanı yazalım mı? Yazalım Dünyevi… Ya gel Budist aydınlanmasını yazalım, bir çocuk bulunsun veya bir kazada çocuğun anne babası ölmüş olsun, çocuğu bir Budist rahip sahiplensin, tapınağa alsın o çocuk da Budizme yeni bir düşünce eklesin, kutsal bir kişi olsun çıksın sonunda, hatta doğaüstü bir şey olsun, yükselsin falan… Ya da bir bedeviyi anlatalım Hristiyanlık veya İslamiyetle tanıştıralım onu, incil veya kuran hafızı olsun sonra, sonra cihat etsin veya gel bir belediye başkanın 4 yılını yazalım veya 5 yılını, yok ya, öldürülen bir gazetecinin neden öldürüldüğü anlatalım mı romanda.

Dünyevi, efendim Çekirge… Gel sen bir şey yazma iyisi mi, hadi 100 roman listesi yap onları okuyalım birlikte. Ya da dünya destanlarını okuyalım nerden baksan 70-80 destan veya mistik anlatı buluruz.. Yani yazmayalım okuyalım mı diyorsun.

Dünyevi bana bak, yok olmaz ben sana küstüm Kaburga. Ya hu boş ver Çekirgeyi, beni dinle sen, seyret Dünyevi, ben sana yüz yasaklanmış film bulayım dünyadan onları seyredelim birlikte. Ya da devletlerin yasakladığı kitapları listeleyip onları okuyalım… Ya hu Kaburga hiç mi doğru bir işin olmaz senin ya hu, niye deşeleyip duruyon, yasaklamışlar işte, niye kurcalıyon, git başımdan… Hem ben sana küstüm. Konuşma benle.. Aptalsın Dünyevi sen, dunkoofsun.. Bana bak Kaburga kırdırma bir tarafını. Hadi kırsana, nerde sende o güç. Yahu salak Kaburga, seni kırarsam ben acı çekeceğim, enayi miyim ben, sıkıldın herhalde Kaburga olarak yaşamaktan..

Dünyevi buldum buldum. Ne buldun Çekirge. Konuyu buldum. Nedir nedir çabuk söyle. Ya hu biz neden ayakların romanını yazmıyoruz roman değil de dünyadaki tüm ayakları yazalım. İnsanlarda bir ayak kültürü oluşsun. Nasıl yani Çekirge, anlamadım ya hu…

Bana ilk aklına gelen harfi söyle bakalım Dünyevi. Y olsun Çekirge. Y ile başlayan ayaklı bir hayvan söyle.

Söylesene Dünyevi… Pat diye sorunca aklıma gelmedi Çekirge.. Yunus diyeceğim amma o balık, Yusufçuk desem o da kuş, Yılan’ın ayakları yok, Yarasa kuş.. Bu hayvan yerde mi yürüyecek.. Kuşlardan olur mu? Bilmem ki Dünyevi, Yengeç olsun mu hem suda hem karada görülüyor. Yengeç’e bir de kanat taktık mı Çekirge, of of Bilim Kurguya sararız.. Yengeç burcuna kadar bir şekilde Yengeç ayağından uzaya kadar çıkarız. Yengeçi bir genetik müdahalede bulunuruz onu biraz insanlaştırırız. Yengeç imparatorluğu ya da devleti kurarız. Yengeç sosyalitesini, kültürünü, inancını, savaşlarını nasıl yok olduklarını veya kayıp bir medeniyete dönüştüklerini sonra..

Dünyevi, efendim Çekirge, ben Çekirge değilim ya hu Kaburgayım, seslerimizi de karıştırmaya başladın herhalde. Bunuyomun nedir. Ben sana küsüm Kaburga..

Ya başlatma küslüğünden, Kaburga çeşitlerini yazsana Dünyevi.. Niye Kaburga çeşitlerini yazayım, Çekirge Çeşitlerini yazarım daha iyi..

Çekirge nerdesin ya hu, nere gitti bu… Çekirge, Çekirge…

28 Mart 2024 5-6 dakika 11 öyküsü var.
Beğenenler (1)
Yorumlar