Ölüme Giden Yeşil


...Sen bu satırları okurken, O'nun ruhu çoktan cennette ki yerini almıştı bile...

<< Başa sar. En başa!


Tarih son yılların en kara gecesini yaşatmıştı. Büyük bir afet kiminin hayallerini, kiminin geleceğini, kiminin ise hayatını alıp götürmüştü. Tıpkı O'nun geleceğini alıp götürdüğü gibi. Adı Ensar'dı. Yaşı 13'ü bitirip, 14'e giriyordu. Fakir bir ailenin çocuğu olması bu hikâyenin konusu olmasına sebep oldu. 


Ensar 1.55 cm boyu, kahverengi gözleri sırma saçları olan merhameti yüreğinden eksik etmeyen bir çocuktu. Annesi ev hanımı. Babası, afette bir ayağından sakatlandı. Kız kardeşi Büşra ise küçücük yaşında okuyup savcı olmanın hayalini kurmaktaydı.


Afetin üstünden çok geçmeden  ülkenin güneyinde küçük bir kasabaya taşındılar. Yaşlı bir teyzenin evini kiralayıp orada yaşamaya başladılar. Babası, bir marangozhanede çalışmaya başladı. Kız kardeşi Büşra okuluna kaldığı yerden yeni okulunda devam ediyordu. Ensar ise okulu bırakıp ailesine maddi açıdan yardım etmek için bir tamirhanede çırak olarak işe başlamıştı. Tamirhane'den aldığı tüm haftalığını ailesine verirdi. 


Bir pazar günüydü. Yani izinli olup işe gitmediği gün. O gün kasabada gezinirken mağazanın birinde bir bisiklet gördü. Rengi yeşil idi. Her çocuk gibi o'da seviyordu bisikleti. Fakir bir ailenin çocuğuna hep hayaldir bisikletler. Ama o karar vermişti. Haftalığını ailesine verip, bahşişlerini ufak ufak biriktirip alacaktı o bisikleti.


Günler haftaları, haftalar ayları kovaladı durdu. Zaman O'nun için kısalıyordu. Zordur hedefe ulaşmak fakir ailenin çocukları için. Hele ki kendi imkanlarıyla yalnız başlarına yürüyorlar ise... Doğum gününe bir kaç gün kalmıştı. Yine bir pazar günüydü. Vakit gelmişti artık bütün biriktirdiği bahşişlerini toplayıp bisikletin parasını hazırladı. Büyük bir heyecan ile mağazaya gidip bisikleti aldı. Ve yine büyük bir heyecan ile ilk pedalı çevirip o mutlu anı yaşayarak bisikleti sürmeye başladı. Çok değil sadece on dakika sonra fireni boşalan bir kamyon O'nu altına alıp metrelerce sürükledi. Aylarca kurduğu hayalini sadece on dakika yaşayabildi. 15'inci yaşını göremedi bile.

Ne yazık ki ölüme götürdü onu bu yeşil sevda!


22 Mart 2020 30-60sn 4 öyküsü var.
Beğenenler (1)
Yorumlar