Suizanla İlgili Çağdaş Bir Hikaye

Telefon çalıyor ama karşı taraf açmıyordu. Rıfat ısrarla çaldırmaya devam etti. Nihayet telefonu çaldırmaktan vazgeçti.

"Tabi açmazsın, sana bir işimiz düştü ya! İnsan evladı işte ne yaparsın. Allah kimseyi kimseye muhtaç etmesin!"

Rıfat'ın söylendiğini gören Abdulkerim yanına yaklaştı.

"Hayırdır Rıfat neye kızıyorsun böyle?"

"Hiç ya! Şu Sinan canımı sıktı! Arıyorum bir türlü bakmıyor. Bir iş için arıyordum. Haberi vardı. Sözde yardımcı olacaktı. Böyle arkadaş olmaz olsun!"

"Ha haa haaa! Allah iyiliğini versin be Rıfat! Bunun için arkadaşa kızılır mı? Telefonun diğer ucu karanlık. Orayı görmüyorsun. Sui zanda bulunacağına hüsnü zanda bulunman daha doğru değil mi? Belki telefon yanında değil, belki ortam müsait değil. Kişiye kendini savunma hakkı vermeden yargılaman doğru değildir. Böyle durumlarda empati kurmayı dene istersen..."

"Nasıl yani? Nasıl empati kurayım açıkla!"

"Ah be kardeşim her şeyi de ben mi söyleyeyim? Bak telefonuna! Tarih 20.09.2022 Saat 21:15 hadi bur bakalım!"

Rıfat, arkadaşının sözü üzerine hemen telefonunu açtı. Söylenen gün ve saate baktı. Gerçekten de Abdülkerim'den cevapsız bu arama vardı. Yüzü mahcup bir şekilde arkadaşına döndü.

"Aramışsın! Görmemişim kusura bakma!"

Abdulkerim tebessüm ederek Rıfat'a baktı. Onu karşısına oturttu.

"Bak kardeşim ben seni tanıyorum. Senin telefonumu görüp de kasıtlı olarak cevapsız bırakacağını asla düşünmem. Ya müsait değildi, ya görmemişti ya da açmasına engel bir işi vardı diye düşünürüm. Bu senin hakkındaki hüsnü zannımdır. Karşı tarafı görmeden, durumunu bilmeden yargılaman ve tavır alman doğru değil ve aynı zamanda suizandır. Allah bizi zanla hareket etmeye karşı uyarıyor. Çünkü bu kırgınlıkların başlangıcı, dostlukların sonudur. Ben de senin için aynı şeyleri düşünseydim şimdi seninle böyle konuşuyor olabilir miydim? İşte sana empati ve hüsnü zan yolu!"

Rıfat bu açıklamalar üzerine Sinan'a karşı haksızlık yaptığını fark eder ve yaptığından pişman olur."

Yargılamak kolay anlamak zordur. Kolay olan ise nefse hoşluk ruha azap verir. Yargılamadan önce anlamaya çalışın ki dostlukları kaybetmeyesiniz. Ama şunun altını da çizmeden geçemeyeceğim. Size karşı kasıtlı olarak olumsuz davranışlarına şahit olduğunuz insanı da hayatınızda tutmayın. Çünkü dostluk güven ister, özveri ister vefa ister.

Ne zaman bırakılacağı belli olmayan bir elin sahibini dost edinme.

01 Ekim 2022 2-3 dakika 77 öyküsü var.
Beğenenler (2)
Yorumlar (2)
  • 8 ay önce

    Doğru söze ne denir. Candan kutluyorum bu öykünü üstadım. Kalemin hiç susmasın. Hayırlı sabahlar, Esen kal, sağlıcakla kal.