Hakkında
Asıl adı Mustafa Soylu’dur. Sivas'ın Şarkışla ilçesine bağlı Akçakışla köyünde 1941 yılında doğmuştur. İlkokul mezunudur. 1962 yılında askere gitmiştir. Askerlik görevini bitirdikten sonra İstanbul ve İzmir'de inşaatlarda çalışmıştır. Daha sonra köyüne dönmüş ve, 1968 yılında evlenmiştir. Eşinin adı Melahat’dır. İki kız bir erkek çocuğu bulunmaktadır.
“Yoksul” mahlasını kullanmaktadır. İlk şiirini 1967 yılında yazdığı bilinmektedir. Şiire yönelmesinde yine bir halk ozanı olan babası Halil Soylu'nun etkisi vardır. Şiirlerini deftere de yazarak kaydetmiştir. Genellikle doğa olayları, köy yaşamı, çektiği çileler, yoksulluk, başından geçen olaylar üzerine şiirler yazmaktadır. Yayımlanan bir kitabı yoktur. Yılda bir kez düzenlenen Akçakışla köyü Karlıyurt yaylası şenliklerine katılarak şiirlerini okumaktadır.
Şiir Hakkında
Babam Halil Soylu bade içip içmediği sorulduğunda; “Ben bade filan içmedim, beni derdim ağlattı, derdim söyletti.” diyerek âşıklığa başlayış sebebini izah etmiştir. Bizdeki derttir.
Favori Sözü
“Yoksul Soylu ayıtır…
Şarkışla’nın Akçakışla nahiyesinde ikamet etmekteyim. 1941 yılında dünyaya gelmişim. Yalnız Askerliğe 1962 yılında gittim. İki kızım bir oğlum var onlar evli.”