Gül İstemem İşgalden Kurtarılmış Vatan İsterim

Gül İstemem İşgalden Kurtarılmış Vatan İsterim.

Bir kız elinde işgale uğramış Türkiye haritası ile seyircilerin önünden geçer. Tüm oyun esnasında Ferhat Erdem sipsi senfoni orkestrası Gelin Alma Havası çalar. İşgale uğramış haritayı tüm izleyicilerin görmesini sağlamaya çalışır. Sahnede bir yere oturur. Bu sırada iki kız aralarına aldıkları bir erkekle sahneye doğru gelirler. Erkeğin elinde bir çiçek bulunmaktadır. Kızlar oturan kıza yaklaştıklarında erkeği gönderirler. Kızlar geride beklemeye başlar. Erkek elinde bulunan çiçeği oturmakta olan kıza vermek için yaklaşır. Elindeki çiçeği kıza verir. Kız kendine verilen çiçeği fırlatıp atar. Beklemekte olan erkeğe elinde bulunan işgale uğramış Türkiye haritasını verir. Erkek haritaya bakar ve geldiği kızların yanına gider. Kızlar ile birlikte geri giderler.

Temsili düşman askerlerinin elinde bugün sahip olduğumuz bağımsız Türkiye Cumhuriyeti haritamız bulunmaktadır. Erkek düşman askerleri ile mücadele edip onları kovalar. Gazi Mustafa Kemal Atatürk ve silah arkadaşlarının bize düşman işgalinden arındırdığı Türkiye Cumhuriyeti haritamızı eline alır. Birlikte geldikleri kızlar ise biri şanlı bayrağımızı biri Mustafa Kemal Atatürk’ün fotoğrafını alırlar. Ortada elinde Haritamız ile erkek solunda bayrağımızı tutan kız sağında Mustafa Kemal Atatürk resmini tutan kız yürürler.

Sahnede oturmakta olan kızın yanına varırlar. Kendine verilen çiçeği fırlatıp atan kız kalkıp erkeğin elinde tuttuğu haritamızın bir ucundan tutar. Bu dizilim haliyle tüm seyircilerin önünden yavaş yavaş dolanıp çıkış yaparlar.

Öğrencilerime Özel Yazdım.

Köyüm olan Isparta Gedikli Mehmet Süral İlkokulu’da 2003 yılından beri Milli bayramlarda öğrencilere halk oyunları öğretip oynatırdım.

Gedikli Mehmet Süral İlkokulu’da 2014 – 2015 eğitim öğretim yılında öğretmen oldum. Nermin hocam (Okul Müdiremiz) Seher hocam ve ben üç öğretmen arkadaş birlikte çalıştık. Ertesi yıl 2015 – 2016 eğitim öğretim döneminde Seher hocam Rahime hocam ve ben üç öğretmen arkadaş birlikte çalıştık. Isparta Gedikli Mehmet Süral İlkokulu Müdürü Mehmet GARİP ben oldum.

23 Nisan ulusal egemenlik ve çocuk bayramını kutlaması için kendi öğrencilerime bu gösteriyi yazıp oynattım.

Oynayan Öğrencilerim.

3. Sınıf öğrencim Elif

3. Sınıf öğrencim Cihan

4. Sınıf Öğrencim Hacer

4. Sınıf Öğrencim Elif 

14 Şubat 2024 2-3 dakika 13 denemesi var.
Beğenenler (3)
Yorumlar (2)
  • 59 gün önce

    Ne mutlu bir eğitimci olarak öğrencilerinize örnek olmanız Mehmet bey siz onlarla onlar da sizle gurur duyuyorlardır

  • 59 gün önce

    Emeğinize ,yüreğinize sağlık

    Kutlarım Hocam