Yılbaşı Gecesi İzleyecek Film Arayanlar İçin 10 Rengarenk Film

— min. okuma: 8-9 dakika
Yılbaşı Gecesi İzleyecek Film Arayanlar İçin 10 Rengarenk Film

Yılbaşı pek çok insan için yeni umutlar, yeni arayışlar ve yeni başlangıçlar anlamına gelmektedir. Yılbaşı konseptli ya da Noel temasına sahip sinema filmlerine göz attığımız zaman ise sıklıkla bu filmlerin insanlara umut veren bir yapıya sahip olduğunu görmekteyiz.

Kimi insanlar bu özel günün gecesinde arkadaşları ile bir araya gelerek bir film belirlemekte, kimi insanlar ise yine bu geceyi televizyon başında geçirerek kanallarda rastladığı sinema filmlerine göz gezdirmektedir. Yani dolayısıyla sinema filmleri artık bir tombala ve hatta çam ağacı gibi yeni yıl gecelerinin vazgeçilmez ögelerinden bir tanesi haline gelmiştir.

Eğer siz de bu ışıltılı gece için keyifli, umut vadeden ve yeni bir başlangıç yapmanız adına sizi olumlu bir şekilde etkileyecek bir film arıyorsanız sizler için alternatif bir liste hazırladık. Özellikle de toplu arkadaş grupları arasında film seçmek konusunda zorluk yaşayanlardan iseniz bu türden bir film listesine ihtiyaç duyabilirsiniz.

Noel kültürü daha çok Avrupa ülkeleri arasında yaygınlığını göstermesi sebebiyle ülkemizde bu temaya sahip ne yazık ki pek fazla film yer almıyor. Birazdan sizinle paylaşacağımız 10 filmlik sinema filmleri listesi içerisinde yalnızca 1 yerli yapıma yer verdik. Hadi bu keyif dolu ve rengarenk listeye hep beraber yolculuk edelim. Patlamış mısırlarınızı ve çerezlerinizi hazırlayın!

1- It's a Wonderful Life (Şahane Hayat) – 1946

Günümüzde kült halini almış Frank Capra imzalı Şahane Hayat, fantastik ögelere sahip komedi – dram filmidir. George Bailey isimli bir iş insanı yaşadığı üst üste gelen travmatik olayların akabinde intihar etmeye karar verir. Fakat tam da bu sırada Bailey’in yanına koruyucu bir melek iner ve onu intihar düşüncesinden vazgeçirmek adına bir oyun gerçekleştirir.

İzleyen hemen herkesin oldukça pozitif duygular ile başından kalktığı bu yapım, içerdiği olumlu etkiler sebebiyle yılbaşı geceleri için Amerikan televizyonlarının bir vazgeçilmezi haline gelmiştir.

2- Die Hard (Zor Ölüm) – 1988

New York Polis Departmanı’nda dedektiflik yapan John McClane, Los Angeles kentinde Nakatomi isimli bir şirketin Noel partisi esnasında Alman teröristler tarafından rehin alınan şirket çalışanlarını kurmak için kolları sıvar. Bununla beraber gün geçtikçe aralarına büyük mesafeler giren karısı Holy ile aralarındaki buzları eritmeye çalışacaktır.

Aksiyon ve macera filmlerine karşı ilgi duyanlar için iyi bir seçenek olacak Zor Ölüm, daha ilk çıktığı günden itibaren aksiyon sineması adına önemli katkılar yaratmayı başarmıştır. Yine bu sebeple ileri yıllarda Die Hard bir film serisi haline gelmiş, son olarak 2013 yılında Zor Ölüm: Ölmek İçin Güzel Bir Gün isimli sinema filmini çıkarmıştır.

Son olarak Die Hard, Bruce Wills’in aksiyon filmi ağırlıklı kariyeri için bir nevi başlangıç niteliği taşımaktadır.

3- The Nightmare Before Christmas (Noel Gecesi Kabusu) – 1993

Yönetmenliğini yaptığı uçuk kaçık sinema filmleri ile kendi imzasını yaratmayı başarmış usta sanatçı Tim Burton tarafından kaleme alınan bu yapım, Henry Selick’in başarılı yönetmenliği ile birlikte seyirci karşısına ulaşmıştır.

Korkunç bir kabusu andıran Halloweentown ruhlar, periler, cinler, ecinniler ve türlü yaratıklardan oluşan küçük bir kasabadır. Jack isimli karakterimizin yolu bu tüyler ürpertici kasabaya düşer. Fakat pek çok insanın aksine Jack bu kasabadan oldukça etkilenir. İşler bir şekilde Jack’in Santa Claus’u kaçırmasına yılbaşı gecesi Santa’nın yerine çocuklara alternatif hediyeler dağıtmasına yol açacaktır.

Ayriyeten bu yapımı beğenirseniz, filmden sonra ortaya çıkmış Tim Burton imzalı bir Noel Gecesi Kabusu kitabı raflarda yer almaktadır. Bu kitabın içerisinde filmden alınmış görseller ve cümleler bulunmaktadır.

4- In Search of a Midnight Kiss (Geceyarısı Öpücüğü) – 2007

25 bin dolarlık küçük bütçesine rağmen oldukça kaliteli bir film olarak festivallerde ve az sayıda sinema salonunda gösterime girmeyi başarmış bir bağımsız sinema yapıtıdır. Siyah beyaz olarak karşımıza gelen Geceyarısı Öpücüğü ülkemizde !F İstanbul Film Festivali kapsamında, yönetmeninin de katılımı ile gösterilmiştir.

Hayata karşı beklenti ve ümitlerini yitirmiş bir adam olan Wilson, monoton hayatına bir renk katmak ve yeni yıla yalnız girmemek için bir arkadaşlık sitesine kayıt olur. Bu site üzerinden Vivian ile tanışan Wilson, tuhaf bir ilişkiye başlarlar. Aralarındaki bu garip etkileşim komik ve oldukça hüzünlü kareler yaşanmasına sebep olacaktır.

Bu ilginç bilgiyi vermekte fayda var, Alex Holdridge tarafından çekilen bu başarılı yapımda başrol oyuncusu Scoot McNairy hariç tüm oyuncular yönetmenin arkadaş çevresinden oluşmaktadır. Geceyarısı Öpücüğü zengin oyuncu kadrosu ya da şatafatlı renkleri ile değil, tertemiz ve duru hikayesi ile ön plana çıkmaktadır.

5- Scrooge – 1951

Charles Dickens’ın klasik öyküleri arasında kabul gören A Christmas Carol’dan uyarlanmış olan Scrooge, oldukça kaliteli bir fantastik yapım olarak karşımıza çıkıyor.

Çevresine karşı oldukça huysuz ve çekilmez biri olarak negatif bir tavır sergileyen Ebenezer Scrooge, parası olmasına karşın oldukça bencil bir insandır. Ancak işler bir Noel gecesi, 3 hayaletin Scrooge’u ziyaret etmesi ile beraber değişmeye başlar. Bu hayaletlerden bir tanesi Scrooge’un geçmişini, bir tanesi şimdiki halini ve bir diğeri ise geleceğini temsil etmektedir.

Kendine uzaktan bir göz ile bakmaya başlayan Scrooge, bu sayede özeleştiri yapmaya başlar ve yaptığı hatalardan kurtulmaya çalışır. Aksi halde gelecekte neler yaşayacağını görür ve yaptıklarından pişmanlık duyar.

6- Neşeli Hayat – 2009

Yılmaz Erdoğan tarafından yazılıp yönetilen Neşeli Hayat, BKM imzası taşımakta ve Çok Güzel Hareketler Bunlar isimli programın oyuncu kadrosundan oluşmaktadır. Filmin başrolünde Yılmaz Erdoğan ve Büşra Pekin yer alırken zengin oyuncu kadrosuna Cezmi Baskın, Ersin Korkut, Murat Eken, Eser Yenenler, Oğuzhan Koç ve Erdal Tosun gibi başarılı oyuncular eşlik etmektedir.

Bir alışveriş merkezinde yarı zamanlı olarak Noel Baba kılığına giren Rıza Şenyurt, Noel Baba’yı tanımayan bir Noel Baba’dır. Komedi ve dram ögeleri ile süslenmiş olan bu yapım, küçük ve muntazam bir ailenin sımsıcak hikayesini anlatmaktadır.

Ülkemizde pek fazla denenmemiş olan yılbaşı temalı filmlere iyi bir örnek olarak beyaz perdelerde yerini almış ve beklenenin çok ötesinde bir gişe rakamına ulaşmıştır.

7- Edward Scissorhands (Makas Eller) – 1990

Tim Burton tarafından beyaz perdeye aktarılan bu gotik modern çağ masalı, başrolünde Johnny Depp, Winona Ryder, Dianne Wiest gibi oyuncuları bir araya getiren ve artık kült mertebesine ulaşmış fantastik filmler arasında yer almaktadır.

Edward Scissorhands isimli yaratığı tasarlayan kişi, Scissorhands’ı henüz tamamlayamadan hayatını kaybetmiş ve dolayısıyla bu Scissorhands’ın bazı özellikleri yarım kalmıştır. Edward, makas ellere sahip genç bir adamdır. Bu tuhaf varlığın kaderi, Peg Boggs’un onu evine davet etmesi ile birlikte değişim göstermeye başlar ve Edward Scissorhands artık toplum ile yüzleşmek durumuna düşer.

Edward Scissorhands, modern ve alışılmışın dışında bir Frankenstein uyarlamasıdır.

8- Gremlins (Gremlinler) – 1985

Joe Dante yönetmenliğinde çekilmiş Gremlinler, Warner Bros. imzası taşıyan ve günümüzde klasikleşmiş bir korku – komedi filmidir. Ayrıca daha önce E.T, Jurassic Park, Schindler'in Listesi gibi kült haline gelmiş filmlerinden tanıdığımız Steven Spielberg, bu yapımın yürütücü yapımcı koltuğunda yer almaktadır.

Başarısız işleri ile gün yüzüne çıkmış Randall Peltzer isimli mucit, çocuğunun doğum günü için bir hediyelik eşya dükkanından yaratık satın alır. Babasının Gizmo adını verdiği bu yaratık için bazı kullanım şartları bulunmaktadır. Ancak kullanım şartlarına uygun olmayan bir işlem gerçekleştirilir ve Gizmo, birkaç adet mogwai yumurtlar. Bu yumurtalardan dünyaya gelen yeni yaratıklar ne yazık ki Gizmo kadar uysal ve evcil değillerdir. Kısa zaman içerisinde üremelerini gerçekleştirerek hızla büyüyen bu yaratıklar, kasabayı etkileri altına alır.

9- Batman Returns (Batman Dönüyor) – 1992

Usta yönetmen Tim Burton’un listemizde yer alan üçüncü yapıtı Batman Dönüyor, 1989 imzalı Batman filminin devam niteliğini taşımak ile beraber en tartışmalı Batman filmleri arasında yer almaktadır. Kimi sinemaseverler bu filmi oldukça başarılı bir uyarlama olarak buluyor ancak bir kesim tarafından da çok kötü bir uyarlama olduğu konusunda eleştiriler getiriliyor. Tüm bu ikili eleştirilere rağmen Batman ve Batman Dönüyor için modern çizgi roman uyarlamaları konusunda yenilikçi ve öncü bir bakış açısı getirdiğini söyleyebiliriz.

Batman karakterini Michael Keaton ve Penguen karakterini Danny DeVito’nun canlandırdığı bu yapımda bir yılbaşı gecesi Gotham City’de meydana gelen tuhaflıklar işlenmektedir. Penguen şeklinde deforme olmuş bir adam, şehirdeki üst düzey zengin iş insanlarından biriyle acımasız planlar gerçekleştirir. Buna karşın Batman hem Penguen hem de Kedi Kadın’a karşı şehri korumaya ve daha güvenli hale getirmeye çalışır.

10- Home Alone (Evde Tek Başına) – 1990

Ülkemiz televizyonlarında yılbaşı gecelerinin vazgeçilmez filmlerinden birisi olan Evde Tek Başına, ailecek televizyon ekranı karşısına oturup seyredilebilecek eğlenceli bir filmdir.

Henüz 8 yaşında olan Kevin McCallister, Noel tatiline gitmek için hazırlanan kalabalık ailesinin içerisinde yanlışlıkla evde unutulmuştur. Aile tarafından baş belası ve yaramaz olarak nitelendirilen bu küçük çocuk, evlerine girmek için plan yapan 2 adama karşı önce kendini, sonra evi korumaya çalışacaktır.

Toplamda 5 filmden oluşan Evde Tek Başına serisi son olarak 2012 yılında vizyonlarda yerini almış ve her biri eleştirmenler ve sinema izleyicileri tarafından oldukça beğeni toplamıştır.

Paylaş:
Yorumlar