Kazan Kaybet Ama İntihar Etme 3

Bu öykü veya yazın serisine başlarken, 150 binden fazla parasını borsada kaybedince intihar eden rahmetli bir itfaiyecimizi intihara sürükleyen olayları kendimce öykülendirecektim.  Lakin vb vs öykü benim işim değil, zaten işimin ne olduğu belli değil ve zaten Y Kuşağının dip haliyim.. 

Yine lakin diyerek konumuzu borsalar, borsalardan da kripto para borsalarına doğru dümenimizi, dürbünümüzü, yıldızları gösteren aletin ismi neydi, ha, teleskobumuzu çevirelim... 

Ya hu yazık, tamam para kazanmak güzel, yine lakin de, herhangi bir üniversitenin 1. sınıfındaki bir kardeşimizin yaşları 19-22 arası olan kardeşlerimizin öğretimlerini bitirmeden kripto para borsalarına akın etmesinin nedenlerini zaten bilen bilir de.. Vb vs..

Şu dünyadaki savaşların büyük çoğunluğu para, ganimet yüzünden geldi dünyanın başına.

 Gençlere haksızsınız mı diyelim, cep harçlığınız veya orada burada öğrenci halinizle harçlığınızı çıkartmaya çalışıp bu harçlıkların belli bir miktarını da kripto borsalarına aktarmak elbette mantıklı, size ders verecek durumda da değilim amma... 

UleeeYYYn zaten beni dereye susuz gönderir, susuz getirirsiniz... Siz yok musunuz siz, önceden gören kuşak... Biz Y'ler ortasından gördük ...Siz öncesinden gören çok başka, harika, harikulade bir zihinsiniz...Hakkınızı vermemiz lazım, yine lakin size bırakılan cehennem gibi bir gerçeklik de var...İşiniz bizden zor mu zor...Kolaylı gele.. 

Kitabın ortasını açalım... 

2018 yarısı 2019 ilk çeyreğinde piyasada 4500-6000 adet kripto para var idi, sene oldu 2021, farklı adlar altında coin, jeton vb oldu bu sayı 10000 küsür??? Burada coin  kripto para ismi anmayacağım...Mecburen bir iki coin ismi olabilir.

Dikkat etmeniz gereken ilk husus, satoşhi denilen oran, herhangi bir kripto paranın piyasanın öncüsü olan BTC ' ye oranı... Farklı farklı borsaların kendi çıkardıkları kripto paralara da parite açıyorlar ayrı konu..

Satoşhi nedir, öğren... Öğrenmişsindir zaten.. 

Usd oranı en son bakmanız gereken değer. TL ile zaten oynanmaz bu piyasada, yani TL değeriyle takip edilmesi iki kat daha zordur piyasanın, çünkü dolar tl paritesi de çok oynak... O yüzden usd üzerinden kar zarar hesabını kontrol edeceksin mecburen veya eruo da olabilir. 

Usdt, usdc, busd gibi dolarla eşit hareket eden paralarla veya değerlerle ( çünkü bir şeyin para olması için belli başlı kriterleri taşıması gerekir) yapılan trade, bu piyasada tat vermez.

 Satoşhi tarafından alım artmadıkça piyasanın alıştığı veya alıştırıldığı yüksek pumplar veya çıkışların gelmesi çok zordur.. BTC tarafından alım gelmiyorsa yataya bağlar uzun süre, 360 mayı kıramaz bir türlü, sürünürsün, yani satoşhi değerinin grafiklerini okumayı öğrenmelisin...

Lakin bu yazıyı kim okuyacak, burada Z Kuşağı pek yok... Denk gelen olursa, belki kaybetmeni önleyebilirim.. Önce kaybetmemeyi öğrenmeli bu piyasaya yeni girenler... 

Unutma, borsa sabırlıların sabırsızlardan para kazandığı bir yerdir. Öyle günlük haftalık hatta aylık beklemeye sabır denmez!...

Olum ayı piyasasından canlı çıktık, yani bu kadar dim sen anla.. 

2018 martından 2021 haziranına kadar 2-2,5-3 yıl ayı piyasası yaşadı piyasa... Ayı piyasası devamlı düşüş piyasasıdır, eline verirler balinalar dikkatli ol.. 

Ma denilen aritmetik ortalamalara çalış... En çok kullanılanları 50-100-200-360 günlük ortalamalardır. Destek direnç bölgesinin takibi ve belirlenmesi de ikinci en önemli grafiksel veya fiziksel gözlem noktalarıdır..

Neymiş? Ma (Aritmetik ortalamalar)

Neymiş? Destek direnç bölgeleri 

Yeğenim; pat diye dalıyorsun piyasaya, sonra düştü, eridi, stop patladı... 

Eeee baba para gönder, göndermişti zaten, ne yaptın, kripto borsasından voleyi vuracaksın değil mi??? 

Tabii patlar, tabii düşer, neye göre aldın, neye bakarak 10000 adet kripto paradan birine girdin?? Hangi mantıkla?? Deden, baban, annen veya sen ( kendin çalışarak kazandığın paran bile olsa) parayı kolay mı kazandın ?? 

Dip fiyatından 10-20 kat, 30 kat, 40 kat gitmiş coine girilir mi dingil? Adam veya kadın; veya piyasa dilinde; balina! (lar) toplamış zaten o coini, elinde milyonlarca belki milyarlarca adet var, dip fiyatları veya yıllık desteklerinden 10 kattan fazla artmış coine hangi mantıkla dalıyorsun?? Boğulursun... Mumları okumayı öğren...

6 ay veya  1 yıl önce satoşhi değeri 20 olan bir coinin, şimdiki değeri 250 veya 400 veya 600 ise bu maldan veya coinden alım yapılır mı? Bu coin sepete eklenir mi??? 

Gerçek hayatta hangi yatırım aracı yüzde 500-1000- 10000 veriyor ya? Gerçek hayattaki ekonomik gerçeklerden kopmadan gir gireceksen kripto borsalarına... Ne diye elin balinasına üç beş kuruşunu kaptırıyorsun veya kaptırmaya adaysın, aday adayısın??? 

2021 4. çeyrekteyiz, 2022 ye kadar bir trend başlayacak, ihtimalen altcoin piyasası canlanacak, bilemem, öngörüm bu,  lakin şuna dikkat et; küçük borsalardaki coinlerin önce satoşhi, sonra usd değerini 6 ay veya 12 ay önceki değeriyle karşılaştır, iki değer arasında 7 kattan 40 kata kadar fark olanlara kesinlikle girme, o coinler zaten toplanmış, pump yaptırılmış, ki bu  pumplarla 7 kattan 40 kata kadar çıkarılmış , haftada veya ayda yüzde 20- yüzde 25- yüzde 30 luk pumlarla aynı balıkçının oltasını bırakıp çekmesi gibi satacak sazan arıyorlar... Sazan mısın sen, Z kuşağı veya Y kuşağından yeni yeni bu piyasaya giren  fikri hür, vicdanı hür insanisi misin? Uzaylı bile olabilirüz orası ayrı mesele tabiii... 

Sazan olma efsane ol... Ben de isterim küçük küçük yatırımlarla evini arabanı al kimseye boyun bükmeden, ağız kokusu çekmeden amma kolay sanma, eldekini de kaybedersin, sonra psiko gider, sonra .... ya sonra... olmaz yanii... Her işin bir edebi vardır derler eskiler:)) Edep ya hu edep...!

2021 4. çeyrekteyiz, kesinlikle hem satoşhi hem de usd olarak 6 ay veya 1 sene önceki değerinin 5-7 kattan vb 40 kata kadar çıkmış bir mala, coine, kriptoya girme... 

Dünyanın coini var daha diplerde gezen satoşhi olarak, diptekini mi alıp beklemek mantıklı, yoksa; coin haber sitelerinde, forumlarında, devamlı grafiği, haberi, tvtii, güncellemeleri parlatılan coinlere mi girmek mantıklı?? 

Bu konu uzar, umarım anladın.. Özetle;

Aşırı çıkmış veya değerlenmiş coinin ne rsi'si, ne stocrsi'si, ne macd'esi, ne bolinger bandı veya ichimoku'su vb diğer göstergeleri doğru çalışır.. 

Hani durmadan grafik paylaşıyorlar, pozitif ayrışmış diyorlar, şu banka bu işe girecek, şu şirket şuna yatırım yapacak, youtube kanallarında dünyanın uzmanı maval anlatıyor ya... Yok altın koşu neydi golden gross.... Evet, golden grosu yaklaşanlarda var coinlerde ..

Amma velakin dikkat, bulunduğun borsadaki coinlerin değerine, 6 ay önce 1 yıl önce hangi değerdeymiş??? Bir de ne diyorlar gollden deat mı yani ölüm kesişimi gibi bir şey, ha işte, enayi gibi 50 maları 200 veya 360 maları yukarıdan kesmeye aday coinlere kesinlikle girme... 

Umarım anlatmayı başarabildim kardeşim... Klasik borsacılar, bistçiler, altıncılar vb bu piyasayı sevmir, kimi hacim az dir, kimi şöyle kimi böyle dir... 

Gözünüzü seveyim kardeşler, bu piyasa albenisi olan piyasa, amma unutmayın, güzel bir yerden alım yapmış olsanız bile 1 ay, 3 ay, 6 ay, 12 ay daha uzunu :))) yaşadı 2018 de girenler.... beklemeyi bilemezsen eldekini kaybedersin.. 

Ki ihtiyacın olmayan veya kaybetmeyi göze aldığın miktarla gireceksin bu piyasaya... 

Sonraki yazıda da bir özet daha geçeceğim kitabın sonundan amma bunu kitabın ortası kabul edelim, umarım aynı dilde konuşuyoruz veya anlatabilmişimdir bencileyin..

Saygılarımla... 

Esenlikler dilerim Z kardeşlerim benim, Y...'den hürmet :))

13 Ekim 2021 6-7 dakika 5 öyküsü var.
Yorumlar