Karalama Yazılar

Her Şair ve yazar,şiiri veya yazıyı aklına geldiği anda çalakalem yazar.

Bu yazılara Karalama Yazılar, denir.

Daha sonra ince işleme tabi tutulur.Yanlışlar düzeltilir,eksiklikler giderilir.Ortaya dört dörtlük bir şiir ve ya yazı çıkar.Bunun için hayli uğraş verir..

Ancak bazen şair ve yazarlar ilk yazdığı gibi şiiri ve yazıyı yayınladıkları da çok olur.Bunlar da daha çok yanlışlık ve eksiklikler bulunur.Bu şekilde yayınlanan yazılarda hata daha çoktur.Hemen yazara kızmak doğru değildir.Zamanla şiir ve yazılar elden geçilerek bütün eksik ve hatalar düzeltilir.

En sonunda güzel bir şiir veya yazı ortaya çıkar.Bunlar yayılanınca da okuyuculardan beğeni ve takdir alır.

Ataların dediği gibi;

---'Sabırla koruk helva olurmuş!'

İşte okuyucunun sabrı burada başlar.Hemen şair veya yazarı suçlamaya başlamamalı.Biraz sabretmeli.Hoş görülü olmalı.Zamanla her şey yoluna girecek, şiir ve yazı en güzel haliyle okuyucuya sunulacaktır.

Önemli olan okuyucunun bunu bilmesidir.Okuyucu eğer bunları bilirse kimseye kızmaz.Yazmanın ne kadar zor bir şey olduğunu anlar.Şair veya yazara saygı duyar.

Kızmak çözüm değildir.Önemli olan hataları yazara en nazik şekilde bildirmektir.Ya da bir süre beklemektir.

Karalama Yazıların adı üstündedir.Bir anda çalakalem yazılan şiir ve yazılar da mutlaka hatalar vardır.Bunu her şair ve yazar bilir.Ama unutmamak için acele ile aklından geçenleri kağıda döker.(Yani bilgisayar da olur.)Sonra yine bazen acele ile bunları hemen yayınlar. Daha sonra bu hataları düzelterek tekrar elden geçirir ve son şeklini verir.

O zaman her okuyucu bunları zevkle ve hatasız olarak okur.

Bunu unutmamak ve akıldan çıkarmamak gerekir.

Siz hiçbir şairin veya yazarın bir yazıyı kaç kez yazıp, kaç kez çöpe attığını biliyor musunuz?

Bunu bilmezseniz elbette şair ve yazarı anlayamazsınız!

Karalama Yazıların en son haliyle yazılmasını ve yayınlanmasını istersiniz.Oysa adı üstünde bu tür yazılar;

---'Karalama Yazılar!'dır.Bunu her okuyucunun unutmaması gerekir.

Yazımı kısa bir şiirle noktalayalım.

Şu anda aklıma gelen bir şiir;EY SEVGİLİEy Sevgili,

Azad ediyorum seni.

Çık kalbimden artık!

Ben sensiz de yaşarım.

Unutma sakın beni

14 Mayıs 2017 2-3 dakika 115 denemesi var.
Beğenenler (1)
Yorumlar (2)
  • 6 yıl önce

    Tabi ki fikirler beyinden çıkıp ilk defa kağıda döküldüğü zaman bir dolu hataları da barındırıyor içinde. Daha sonra kısa zaman içinde bunların düzeltilmeleri lazım ki okuyucular da hakkını vererek okuyabilsinler... Eğer ki kitap haline gelecek ise yazılan bir eser o zaman da profesyonel kişilerce eserin düzeltmesi yapılıp da okuyucuya öyle sunuluyor ki bu da gayet yerinde ve gerekli... Her karalama yazı yayınlanacak diye de bir kural yok. Yazınızı geliştiremediniz mi sağlam kelimeler ile vurucu cümleler ile kayada değer bir eser olduğuna inanmazsanız yayınlamaktan da vazgeçiyorsunuz haliyle... Gözlemlediğim bazı arkadaşlar ne imlaya ne de yazdıkları yazıyı okumadan sayfaya yapıştırıyorlar bu da hoş olmuyor tabi ki... Sonra gelip bir daha düzeltme de yapmıyorlar, haliyle okuyanda hem yoruluyor hem de yazar anlatmak istediğini ifade edememiş oluyor. Yol gösterici güzel bir yazı kaleme almış Kemal Hocam kutlamak lazım içtenlikle...👍

  • 6 yıl önce

    Günün yazısını ve yazarımızı kutlarızud83eudd20