Türkiye Cumhuriyeti Yüz Yaşında


Bizim koca imparatorluğumuz birinci dünya savaşına kadar eriye eriye kalmayıp gitti. Birinci dünya savaşı bitince bizim dediğimiz yerler bizim değilmiş anladık. Anladık anlamasına da gerçekten bizim olan yerlere de göz diktiler. Anlaşmayı falan ihlal edip işgal ettiler. Bir Türk Osmanlı paşası Mustafa Kemal Atatürk bir söz söylemişti hatırlar mısınız? “Geldikleri gibi gidecekler.” Gelenler yakmadık köy kasaba bırakmadılar. Türk milleti Mustafa Kemal Atatürk’ün Önderliğinde silkinip son bir helme ile yurdunu düşmandan işgalinden kurtardı.

Birinci dünya savaşı sonrası imparatorluklar son bulmaya başlamıştı. Artık ölmüş imparatorluğun küllerinden taze bir fidan yeşerdi. Türkiye Cumhuriyeti doğdu.

Bugüne kadar Türkiye Cumhuriyetini yıkmak isteyen dışarıdan ve içeriden uğraşanlar oldu. Onlar bilmiyor ki bir Türk devleti ya yaşlanınca yıkılır ya bir Türk devleti tarafından yıkılır. Türkiye cumhuriyetinin kurucusu Mustafa Kemal Atatürk’ün bir başka sözü şöyledir. “Benim naçiz vücudum elbet bir gün toprak olacaktır, ancak Türkiye Cumhuriyeti ilelebet payidar kalacaktır.”

Bugün Türkiye Cumhuriyeti 100 yaşında. 

26 Ekim 2023 1-2 dakika 10 denemesi var.
Beğenenler (6)
Yorumlar (2)
  • 32 gün önce
    1. Yılımız kutlu olsun. 🇹🇷
  • 32 gün önce

    Nice yıllara Atatürk'ün izinde azimle ve gururla ,yaşasın Cumhuriyet👏👏👏