Ünlü Edebiyat Eserlerinden Uyarlanan En İyi 5 Çizgi Roman Kitabı

— min. okuma: 3-4 dakika
Ünlü Edebiyat Eserlerinden Uyarlanan En İyi 5 Çizgi Roman Kitabı

Başta dünya klasikleri olmak üzere pek çok edebiyat eserinin farklı sanat disiplinlerine uyarlandığını görüyoruz. Eskiden bu durum çoğunlukla tiyatro metni uyarlamaları ile gerçekleşse de artık gelişen teknoloji ile birlikte çoğunlukla sinema filmi uyarlamaları ile karşılaşmaya başladık. Hatta dünya sinema tarihinin uzunca yıllar boyunca çoğunlukla edebiyat eserlerinden uyarlanarak güçlendiğini de görüyoruz.

Günümüzde çizginin insan hayatı üzerinde çok daha fazla önem addetmesi ile birlikte bu edebiyat uyarlamaları çizgi roman formatlarına da uyarlanmaya başladı. Çoğu zaman çizgi ile üretmek hem sanatçılar hem de okuyucular açısından daha pratik bir yöntem olarak değerlendiriliyor. Zira pek çok insanın çizgi ile öğrenmesi daha kolay, çizginin tüketilmesi ise daha basit diyebiliriz.

Elbette ki aşağıdaki kitapları orijinal eserlerinden, yani roman ya da öykü formatlarıyla okumak sizlere ilk tavsiyemizdir. Ancak aynı eseri bir de çizgi ile okumak istiyorsanız bu çizgi romanlar sizleri mutlak suretle öneririz. Aynı zamanda okuma alışkanlığı olmayan yakınlarınıza bir hediye almak için de aşağıdaki eserlere göz atmanız işe yarar bir çözüm olabilir. Hadi başlayalım!

5- Dönüşüm – Franz Kafka

Edebiyat tarihinin en önemli eserlerinden biri olarak kabul edilen absürt kurguya sahip Franz Kafka hikayesi, Peter Kuper’ın incelikli kurgusu ve çizgisi ile bu defa çizgi roman haline geliyor. Gregor Samsa’nın bunaltıcı düşlerinden uyandığı bir sabah, kendisini dev bir hamamböceğine dönüşmüş olarak bulduğu Dönüşüm kitabı, Yurt Kitap Yayınları etiketi ile siyah – beyaz çizimlerle karşımıza çıkıyor.

4- Dövüş Kulübü 2 – Chuck Palahniuk

Chuck Palahniuk’in sinemaya da uyarlanan ünlü eseri Fight Club, günümüzde büyük bir popüler kültür simgesi haline gelmişken usta yazar macerayı kaldığı yerden devam ettiriyor. Distopik ve oldukça vurucu metni ile büyük bir kapitalizm, tüketim toplumu ve marka eleştirisi dile getiren Palahniuk, ilk kitabının devamı niteliğindeki eserde Cameron Stewart’ın kuvvetli çizgisinden faydalanıyor. Ayrıntı Yayınları etiketiyle çıkan kitap fasikül halinde, 10 bölümden oluşan bir seri halinde raflarda yer alıyor.

3- Taht Oyunları – George R. R. Martin

George R. R. Martin’in kaleme aldığı Game of Thrones serisi ilk olarak 1996 yılında çıkan kitaplar ile okuyucularıyla buluştu. Şimdilik 4 kitaptan oluşan Taht Oyunları serisi, bilindiği üzere HBO imzası ile televizyona uyarlanarak gelmiş geçmiş en iyi diziler arasında yerini aldı ve kısacık bir zaman dilimi içerisinde efsaneler arasına yerleşti. Sıkı bir Taht Oyunları hayranıysanız ve hem diziyi hem de kitapları teker teker bitirdiyseniz, şimdi 4 kitaptan oluşan çizgi roman serisine bakmanın tam da sırası! Daniel Abraham'ın kurgusu ile uyarlanan çizgi romanlar Tommy Petterson'ın harikulade çizgileri ile orijinal esere sadık kalarak yenilendi. 

2- Bilek Kesenler – Etgar Keret

Ülkemizde Siren Yayınları tarafından basılan Bilek Kesenler çizgi romanı, İsrailli yazar Etgar Keret’in bir öykü kitabında yer alan kısa hikayesinden ilham alıyor. Bilek Kesenler kitabı intihar eden insanların gözlerini yeniden açabildikleri alternatif bir katmanda yer alan dünyayı gözler önüne seriyor. Bu dünyada insanlar gülümseyemiyor, içlerindeki sıkıntı dinmiyor ve kalplerindeki yaralar iyileşmiyor. Asaf Hanuka’nın büyüleyici çizgisi ile çizgi roman haline gelen eser, aynı zamanda 2006 yılında Goran Dukic imzası ile sinemaya da uyarlandı.

1- Puslu Kıtalar Atlası – İhsan Oktay Anar

Usta edebiyatçımız İhsan Oktay Anar’ın yazdığı ilk roman olarak bilinen Puslu Kıtalar Atlası, karikatür ve çizgi roman tarihimizin en önde gelen sanatçılarından biri olan İlban Ertem’in elinden geçiyor. Felsefi üslubu ve akıcı anlatımı ile dikkatleri üzerinde toplayan kitap, uzun yıllardır çizgiyle arasına mesafe koyan İlban Ertem’in romanı okuması üzerine büyük bir ilham alarak kendini yıllarca atölyeye kapatıp hazırlaması sonucunda elimize ulaşıyor.


Paylaş:
Yorumlar