Duygusal Saklambaç

Tek başına kalan aşk sesleniyordu dört bir yana&#59; yankısı seslenişinin dağlara çarptı çığ oldu geri döndü, bulutlara çarptı yağmur oldu geri döndü arz sele kapıldı, suya çarptı buz oldu döndü geri yüzyıllar çözülmedi, Ay'a çarptı döndü geri gün tutuldu yakamoz kayboldu, güneşe ulaştı yankısı en son yıldızlar yanıp yok oldu tınısından yankının gün devretmez oldu mevsim kayboldu zaman sonsuzluğa sığındı.

Sahi neydi tüm bunlara sebep olan&#59; çok uzun zaman önceydi önce diğerleri doğmuştu en son duyguların efendisi aşk. Bir gün tüm duygular toplanmış bir oyun oynamak istemişlerdi. Adı saklambaç olsun du ki her bir duygu saklandığında diğer duygular kendi anlamlarını bulabilsinlerdi. Basit bir oyundu saklambaç bir duygu gözlerini yumacak diğerleri saklanacaklardı gözünü yuman duygu diğerlerini bulacaktı.

Umut, hayal, özlem, sevgi, kıskanç ve aşk oyunu oynamayı kabul etmişlerdi. Umut istedi oyunu başlatmayı yumdu gözünü saymaya başladı bir iki üç benim adım umut salarım yüreklere ferahlık ardımdan gelene vardır refahlık dört beş altı...
Tüm duygular saklanmış umut başlamıştı aramaya önce sevgiyi bulacaktı aklına önce o gelmişti sevgi o kadar hisliydiki çevresindeki herşeye karşı umut onu hemen bulacağını biliyordu öyle de oldu. Sevgi saklanacak yer ararken kendine gözü bir gelinciğe takılmıştı hemen gelinciğin yanında buluvermişti kendini. Ne kadar güzel ne kadar güzel ne kadar güzel diyordu rüzgârla hafif hafif sallanan gelinciğe bu sırada Umut'un geldiğini görünce uzandı yeşil otların arasına sarıldı fakat otlar sevgi kendilerine sarılan sevginin varlığıyla öyle bir dile geldi ki umut buldu hemen sevgiyi beraber döndüler.

Sevgi Umut'un diğerini bulmasını beklerken umut biliyordu ikinci kimi bulacağını aklında kıskanç vardı. Kıskanç herkesin saklandığı yeri görecek bir yükseltinin arkasına gizlenmiş herkesi izliyordu. Umut'un önce sevgiyi bulmasına dayanamamış homurtusuyla gök gürültüsünü andıran bir ses çıkarıyordu gizlediği yükseltinin ardından bu sırada çevreyi izlemeyi de bırakmış homurdanarak niye sevgi niye önce sevgi önce ben önce ben diyordu bu sırada umut belirdi tepesinde umut zorda olsa kıskanç'ı kattı yanına götürdü sevginin yanına kıskanç yinede homurdanmaya devam ediyordu.

Umut yine düştü yola çok uzun sürmeyeceğini bilerek özlemi aramaya başlamıştı ki özlem saklandığı ağacın ardından çıkarak sarıldı Umut'un boynuna nede çok özlemişti. Umutla beraber diğerlerinin yanına dönerken özlem kimleri bulduğunu sordu sevgi ve kıskanç'ı diye cevapladı. Çok özlemişti ikisinide umut sordu kıskanç'ı da özledin mi evet dedi özlem benim her duyguyu özlemim eşittir. Umut özlemi de diğerlerinin yanına bıraktı. Özlem hepsine sarıldı tek tek kıskanç ilk önce sevgiye sarıldığı için sevgiyi herkesi özlediği için özlemi kıskanmıştı. Ne farklı bir duygusun sen dedi özlem kıskanç'a...

Umut şimdide hayal'i aramaya koyuldu. En zoruda hayal'i bulmaktı. Umut aklından geçiriyordu ne sonsuz bir duyguydu bu. Ama hayal'in doğduğundan beri en zayıf noktasının aşk olduğunu biliyordu umut bu yüzden aşk'ın nerelere gizlenebileceğini düşündü çünkü önce aşkı bulursa hayali bir daha bulamayabilirdi. Aşkı bulacak onun etrafında hayali arayacak önce hayali bulmuş gibi yapacaktı zaten aşk hayalin peşinden kendiliğinden saklandığı yerden çıkacaktı. Aşk o kadar karmaşık bir duyguydu ki heryerde saklanmış olabilirdi. Bu nedenle umut en garip yerleri aramaya başlamıştı. Hayal aşktan çok uzak olamazdı. Umut yorulmuştu artık bir taşa sırtını yaslamış dinleniyorduki taşın öte yüzünden aşkın kalbinin sesini duymuştu. Her zaman olduğu gibi aşk en olunmadık zamanda yine aşık olmuştu hemde bir kaya parçasına. Umut gülerek aşkı izliyordu sesini çıkarmadan biraz uzaklaştı çünkü hayal buralarda olmalıydı çünkü o aşkı takip ederdi aşk ta onu. Az sonra aşkın niçin kayanın ardına gizlendiği sonrada ona aşık olacağı anlaşılacaktı çünkü hayal az ilerdeki çiçek açmış ağacın kolunda dalgın dalgın duruyordu. Umut hayalin yanına vardı seslendi hayal indi ağaçtan ve birlikte önceden bulduğu duyguların yanına doğru yola koyuldular. Bu sırada aşk kayaya olan aşkını bırakmak zorunda kalmış umutla hayali takip ediyordu. Bunu bildiğinden umut aşka seslendi artık üçü bir dönmüşlerdi diğerlerinin yanına.

Diğerlerini bulma sırası kıskanç'a gelmişti. Kıskanç yumar gibi yaptı gözünü saymaya başladı bir iki üç benim adım kıskanç yoktur bende bir tat sizi bana bulaşan olur haset. Bunları söylerken kıskanç bir yandanda diğerlerinin nereye saklandığını izliyor ve herbirini seçtiği yerden ötürü kıskanıyordu. Az sonra kıskanç hiç aramaya koyulmadan yine her zaman ki gök gürültüsü sesiyle homurtusunu duyuruyordu diğerlerine. Dayanamayan umut geldi kıskanç'ın yanına niye aramıyorsun bizi kıskanç cevap verdi saklandığınız yerleri kıskandım. Umut sende saklanabilirdin. Kıskanç ben kıskanır yapamam&#59; umut her zaman umut vardır demişti ki özlem çıkageldi Umut'un kıskanç'ın yanına gittiğini görünce onu ne kadar çok özlediğini hissetmiş gelmişti sarıldı umut'a.

Umut'a sarıldığını görünce kıskanç yine homurdanmaya başladı. Sevgi de çıkageldi yanlarına kıskanç'ı sevgisiyle homurtusundan vazgeçireceğini umuyordu. Ancak kıskanç sevginin bu özelliğini de kıskandığından homurtusu giderek artıyordu. Az sonra hayal ve aşk el ele çıkageldiler kıskanç onların el ele olmasını da kıskanmıştı. Tek sevindiği şey kıskanç'ın hiç bir şey yapmadan herkesi bulmuş olmasıydı.

Diğerlerini bulma sırası sevgiye gelmişti. Saymaya başladı bir iki üç benim adım sevgi olmaz kimseye zararım ki, benimle gelirsen olursun baki ardımda kalırsan anlamazsın hiç bir hali... Sevgi biraz yürüdükten sonra özlem yine dayanamamış çıkmıştı ortaya sarıldı sevgiye ne çok özlemişti. Bunu gören kıskanç yine homurtusuyla yerini belli etmişti. Özlem ve kıskanç otururken sevgi diğerlerini aramaya koyuldu az sonra umut yemek bulamayan bir karıncaya umut verirken sevgi görmüştü onu ve diğerlerinin yanına döndüler. Sevgi az ilerde çiçeğe gözü takılmış hayali buldu hayal yine dalgındı. Aşk dayanamadı yine üçü döndüler diğerlerinin yanına.

Diğerlerini bulma sırası özleme gelmişti. Özlem saymaya başladı bir iki üç benim adım özlem zararım yok kimseye sanmam benimle gelirsen olursun insan dört beş altı... Ve başladı diğerlerini aramaya kıskanç aşkın saklandığı yeri görmüş kıskanmıştı önce onu buldu özlem homurtusu yine yerini belli etmişti. Sarıldı kıskanç'a özlemişti onu. Özlemin çok bekleyecek zamanı yoktu o yüzden kolay yerlere saklanmıştı bunu bilen diğerleri. Özlem sırasıyla sevgi umut hayal ve aşkı bulmuştu.

Diğerlerini bulma sırası hayale gelmişti. Hayal saymaya başladı bir iki üç benim adım hayal benimle gelirsen sahip olur sana tüm duygular dört beş altı... hayal diğer duyguların aklı olduğundan bulması zor değildi zaten hayalin bu özelliğini kıskanan kıskanç hemen yerini belli etmişti. Sırasıyla özlem umut sevgi ve aşkı da bulmuştu hayal.

Diğerlerini bulma sırası Aşk'a gelmişti. saymaya başladı bir iki üç benim adım aşk bende yaşar her tat benimle olursan olursun efendi bensiz kalırsan olursun dilenci dört beş altı... Aşk diğerlerini aramaya başlayacaktı ki diğerlerini adım atamadı. Onun adımları ancak diğer duygular saklanmamışken özgürdü çünkü. Sonra aşkın sesi duyuldu avaz avaz.
yankısı seslenişinin dağlara çarptı çığ oldu geri döndü, bulutlara çarptı yağmur oldu geri döndü arz sele kapıldı, suya çarptı buz oldu döndü geri yüzyıllar çözülmedi, Ay'a çarptı döndü geri gün tutuldu yakamoz kayboldu, güneşe ulaştı yankısı en son yıldızlar yanıp yok oldu tınısından yankının gün devretmez oldu mevsim kayboldu zaman sonsuzluğa sığındı.

Hüseyin Özüpekçe

Yorumlar
  • Henüz yorum yazılmamış