14 Şubat Sevgililer Gününde Sevgilinize Hediye Edebileceğiniz 10 Kitap

— min. okuma: 4-5 dakika
14 Şubat Sevgililer Gününde Sevgilinize Hediye Edebileceğiniz 10 Kitap

14 Şubat Sevgililer Günü’nde herkesin aklında sevgiliye “hangi hediyeyi alsam” sorusu var.  Maddi değil, manevi yönünün öne çıktığı, sevgilinize karşı olan hislerinizi en iyi şekilde ifade edebilecek, güzel bir hediye düşünüyorsanız sizin için “sevgiliye hediye edilebilecek kitaplar” listesi hazırladık. Aşkın, sevginin ve tutkunun en iyi ifade biçimi olan şiirler ve romanlar, sevgililer gününde sizin almayı istediğiniz en özel hediyelerden olacak.

Elif Şafak: Aşk

Listenin ilk sırasında, ünlü yazar Elif Şafak’ın ilk olarak İngilizce olarak kaleme aldığı daha sonradan ise Türkçeye çevrilen Aşk romanı var. Bu romanda, biri günümüzde, diğeri geçmişte yaşanan iki olayın Mevlana ile Şems; Ella ile Zahara aşkının konu edindiğini görürüz. Roman Kırk Kural’ı, Mevlana ve Şems’in hayatını gerçeğe yakın bir şekilde ele alır. Aşkın tarihi boyutunu okumak isteyen okurlar için ideal bir kitap.

Sabahattin Ali: Kürk Mantolu Madonna

Türk edebiyatında en çok okunan yazarlardan birisidir, Sabahattin Ali. Özellikle de Kürk Mantolu Madonna günümüzde hâlâ çok satanlar listesinde. Raif Efendi ve Maria Puder’in tutkulu aşkını konu edinen roman, sevgilinize olan aşkınızı ilan etmenizde etkili bir hediye olacaktır.

Cemal Süreya: Sevda Sözleri

Cemal Süreya’nın bütün şiirlerini içeren bir kitap Sevda Sözleri. El altında mutlaka bulunması gereken, sık sık içini açıp altını çizeceğiniz dizelere rastlayacağımız türden bir şiir kitabı. Okudukça dizelerinde aşkı bulabileceğimiz bir eser. Sevgiliye alınan ilk hediye olacaksa bir de, çok derin anlamlar içereceği kesin.

Orhan Veli Kanık: Yalnız Seni Arıyorum

Garip Akımının şairlerinden olan Orhan Veli Kanık, şairliğinin ötesinde bir düz yazı ustası aynı zamanda. Onun Nahit Hanım’a olan aşkını anlattığı mektuplardan oluşan Yalnız Seni Arıyorum eseri sevgilinize yazdığınız aşk mektubuyla birlikte verebilirsiniz.

Oktay Rifat: Bir Kadının Penceresinden

Garip Akımının bir diğer şairi olan Oktay Rifat Horozcu, bu romanında bir kadının gözünden dünyaya bakıyor. Bir kadının duygularıyla, onun gözünden, bir erkeğe olan hislerini, kırgınlıklarını, yaşama tutunma savaşını veriyor. Güçlü ve hayata karşı dimdik duran bir kız arkadaşınız varsa, onun mutlaka okuma listesinde bu kitap olmalı.

Murathan Mungan: Kadından Kentler

Murathan Mungan Kadından Kentler’de birbirinden farklı on iki kentte yaşama tutunan, her birinin farklı hikayesi olan onlarca kadının yaşamına değiniyor. Türlü yalnızlıkları olan, mutsuz, yaşam savaşı veren, sosyo-ekonomik bakımdan değişen çeşitli kadınların yaşamını, şehirlere yansımasını bu hikaye kitabında bulabilirsiniz.

Orhan Pamuk: Masumiyet Müzesi

Zengin bir adam olan Kemal’in, fakir bir akrabası olan Füsun’a duyduğu aşkı anlatıyor roman. Önce tutkulu bir aşk yaşayıp, sonra ayrılan Kemal ve Füsun’dan geriye Masumiyet Müzesi kalıyor. Orhan Pamuk, bu kitabı yazmak için dünyadaki diğer birçok farklı müzeyi gezdiğini belirtiyor. Bu kitabın İstanbul’da bir de müzesi var. Kitabın son sayfasında ise, müzeye giriş bileti. Kitabı sevgililer gününde okuduktan sonra, müzeyi yine sevgilinizle birlikte gezebilir ve romanı yaşayabilirsiniz.

Sait Faik Abasıyanık: Şimdi Sevişme Vakti

Burgazada denince akla gelen Sait Faik Abasıyanık’ın bu kitabında onun şiirlerini buluruz. Sait Faik’in şiir hissiyatını en güzel şekilde veren , aynı adda bir şiiri de bulunduran şiir kitabı, Şimdi Sevişme Vakti. Adı bile aşka davet ederken, bundan daha güzel bir hediye şiir kitabı ismi bilmiyoruz.

Özdemir Asaf: Çiçek Senfonisi

Sevginizi şiirle anlatmak için Özdemir Asaf, yeter. Çiçek Senfonisi; Dünya Kaçtı Gözüme, Sen Sen Sen, Bir Kapı Önünde, Yumuşaklıklar Değil, Nasılsın, Çiçekleri Yemeyin, Yalnızlık Paylaşılmaz adlı yedi kitabı bir araya getirmiş bir şiir kitabıdır. Onun kısa şiirlerini, altını çizerek, küçük notlar ekleyerek sevdiğinize armağan edebilirsiniz.

Hilmi Yavuz: Erguvan Sözler

Hilmi Yavuz’un, Gizemli Şiirler, Yaz Şiirleri, Zaman Şiirleri, Ayna Şiirleri ve Söylen Şiirleri kitaplarını içeren toplu şiir kitabı. Şiirleri okurken kendinizi, adeta bir masalda hissediyorsunuz. Divan şiiri geleneğimizden esintiler de bulunan bu kitabı, listenize almanızı öneririz.

Paylaş:
Yorumlar (4)
  • 16 ay önce

    Yorumunuz için çok teşekkür ederim

  • 16 ay önce

    Rica ederim Şermin Hanım. Keyifli okumalar

  • Kitaptan daha güzel bir hediye olur mu? İncelikli. Teşekkürler paylaşım için.

  • 16 ay önce

    Çok iyi bir seçim Özellikle Elif Şafak imzalı Aşk teşekkürler paylaşım için