Deneysel Şiir

Hepimizin şuanda içerisinde yer aldığımız edebiyatın dışında günümüzde deneysel edebiyat diye yeni bir tür gelişmeye başladı. Deneysel edebiyat, geleneksel edebiyatın tekdüzeliğinin kalıplarını postmodernist bir bakış açısıyla kırmak ister. Yapılamaz deneni yapmayı kanıtlamayı hedefler. Deneysel metinler bir buluş gibidir ve sürekli yeni yöntemler arar. Nasıl elektriğin keşfi herkese faydalı bir buluş iken bazı buluşların ise hiç kimseye bir yararı dokunmamıştır. Deneysel edebiyat da öyle bir şeydir.

Ülkemizde deneysel edebiyat metinleri az da olsa yapılmaktadır. Ancak deneysel şiir örnekleri hemen hemen yok gibidir. Deneysel şiir; matematik, satranç, mantık gibi başka bilimlerden formlar ödünç alarak edebi alanı genişletmek ister. Sözcüklerle satranç taşları ile oynar gibi oynamak, sözcükler üzerinde ince matematik hesaplamaları yapmak ve sonuçlarını görmek oldukça ilginçtir.

Deneysel şiir yazmak kadar yapılan çalışmayı paylaşmak da oldukça cesaret ister. Alışılmadık özellikte olan bu tür çalışmalara uzun süre emek verilmesine rağmen, eserin kimse tarafından beğenilmemesi her zaman olası bir durumdur. Aslında ortaya çıkan sonuçları şairin kendisinin de beğenip beğenmeyeceği bir muammadır.

Günümüzde lipogram, pangram, pangram haiku, palindrom, anagram, kartopu, eriyen kartopu, elmas kartopu, ilk harf, akrostiş, S+7, N+7, alfabeyi kullanma, tutuklu kısaltması, görsel (somut) daha birçok ekstrem özellik taşıyan teknik, deneysel edebiyat biliminin bir parçasıdır. 

Devam edecek.-

26 Haziran 2022 1-2 dakika 5 denemesi var.
Beğenenler (5)
Yorumlar (2)
  • 49 gün önce

    Gençliğimden bu yana yazdığım şiirlerde çocuğun dahi anlayabilmesi için elden geldiğince sade ve fazla dolandırmadan yazmayı amaçladım.Çoğu kendini bilginç zannedenlerin(ne bu çocukta yazar böylesini)eleştirilerini gücüme gitsede karşılık vermem.Anlayışı o kadarmış der geçerim.En kötüsü şiirin anlatmak istediğini umursamadan tesadüfte okusa hata aramaları yokmu?Sosyal medyanında verdiği bir çeşit bilgiçlik ve derme kelimelerle laf olsun padişahım çağına girdiğimizi tahmin ediyorum.Kaleminiz daim yazsın üstadım saygı ve selamlarımı sunarım.

  • 46 gün önce

    Denemekte fayda var, gönülden kutluyorum tebrikler üstâdım. Selam ve saygılarımla.