Salıncak

Salıncak

Gökyüzüne sallanan bir salıncak benimki...

Uzak ve uzakta...

Yaşamak; biraz emeklemek, biraz yürümek ve biraz koşmak. Bazen de yerde yuvarlanmak, düşmek ve kalakalmak. Uzun sanırsın değil, kısa sanırsın değil. Bir an ki her şeyi hatırlamak ya da unutmak. Ben unutmayı tercih ederdim. Hatırlamayı tercih edenler de olabilir.

İnsan ölümünden bir önceki gün ölümünü hissedebilir mi? Bir hastalıktan bahsetmiyorum, kazadan ya da ani bir kriz öncesi. Ne yazardınız yarın öleceğinizi bilseniz? Sessiz gemiye binip ben de gidiyorum derdiniz. Öyle değildir bu işler. Ölüm anımızı bilsek anında delirirdik bana kalırsa. Hiç soğukkanlı davranamazdık, öyle filmlerde 3-4 ay sonra öleceksin denilen geyikler gerçek olamaz. Kesinlikle delirirdik. Tanrının en büyük hediyesi insanlara ömürlerinin ne kadar kaldığını öğretmemesidir. Böylece ölümü düşünmeden yaşarız, hep bir planımız vardır. Aslında bu da iyi bir şeye benziyor fakat değil. Yarın ölecekmiş gibi yaşamak daha doğru. Kimseye kırgınlığın ve borcun olmaması ve tertemiz ölebilmek güzel bir his olmalı..

Beni ben yapan o özelliğim nedir diye düşündüğümde pek bir şey bulamıyorum. Nedenli ve nedensiz her şeyi oluruna bırakmak olabilir. Kaderci biri olduğum düşünülebilir. Bazı şeyleri yaşaması gerekiyor sanırım insanların. İyi ya da kötü. Ne zaman başa geleceği belli olmayan o şeyler bana kalırsa kaderdir. İnsanlar plan yapar Tanrı güler sonuçta.

Uzun bir süre vicdanımın alttan vuruşlarını dinledim. Pek rahat vermedi bana. Ama şu sıralar hafifim. Sanırım bedelini yalnızlığımın olabildiğince çalkantılı olmasıyla ödedim. Bir daha umarım kötü durumlara düşürmem kendimi. Pişman olacağım şeyler yapmam. Herkes bedeller öder bu dünyada. Hesabı hafifletmeye uğraşırsın yaşadıkça. Bu hep böyleydi..

Salıncağımda düşmeden sallanmak tek hedefim. Bazı kişisel nüanslar belirliyor hayatı. Seçimler belirliyor. Gökyüzüne sallanacağım ve benim zannedeceğim. Bu cahillik olmayacak, sadece görmezlik olacak. Dünyanın kirini pasını izlemeyeceğim. Aşağıya bakmayacağım. Bazen kara bulutlar saracak göğü bazen bulutsuzluk..

Ve ben anı yaşayacağım...

29 Ağustos 2023 2-3 dakika 12 denemesi var.
Beğenenler (7)
Yorumlar (2)
  • 28 gün önce

    İşte bu son cümle, aslında her şeyin hem başlangıcı hem sonu, hem de özeti... Geçmiş acılar ile yokluk ile yoksulluk ile dolu olsa da geçip gitti, gelecek ise ölümde dahil muamma, an lar bize tat veren tadını çıkarmak lazım. İyilikten yana olmak lazım hem de çevremizde ki bütün kötülere ve kötülüklere rağmen... Kötülükten yana olmak ahiret hesabını da unutturur ki işin en hazin tarafı da budur... Yoksa o kadar başı bozuk diktatörün yaptıkları yanına kâr mı kalmalıydı... Kutlarım Cem Bey yürekten...

  • 28 gün önce

    Montaigne der ki ;

    İçinde bulunduğu andan hoşnut olan kişi, geleceğe dair kaygıları reddeder. Anı yaşamanın gerekliliği bundandır.

    Tebrikler Cem bey