Mersedes Kadir

Mersedes Kadir, tanımaktan onur duyduğum, Malatya’nın sevilen yüzü, kentin sembol isimlerinden biriydi. Gerçek adı Fatih Kaydı’dır.

Tüm gün üstünde dolaştığı önünde Mercedes arması olan sopası ile nam salmıştı. Koskoca bir şehir, Kadir’in Mersedes hayalini her şeyiyle sahiplenmiş durumda idi.

Kadir, trafik ışıklarında duruyor, arabasını park ediyor, diğer arabalar trafikte ona yol veriyor, ona göre park ediyordu. Kadir kavak ağacından sopasını Mersedes servisine götürüyor, ustalar bütün ciddiyetleriyle Kadir’i dinliyor, bir usta sopaya teyp takıyor, diğeri aynasını, armasını yeniliyor ve böylelikle arabayı tamir etmiş oluyorlardı.

Kadir’in arabasının plakası da vardı. Zaten Kadir doğuştan ehliyetliydi. Trafik polisleri yanlış yere park ettiğinde ya da çok hızlı gittiğinde Kadir’e usulen ceza yazıyorlar, zamanı geldiğinde Kadir’i arabasıyla birlikte muayeneye gönderiyorlardı. Bir koca şehir, Malatya, Kadir’in öyküsünü onunla birlikte yaşıyordu.

Bir gün Mersedes Kadir arızalandı diye arabasını sanayiye götürür. Usta, arızasını söyler ve üç gün sonra gelip alabileceğini belirtir. Tabi ki Mersedes Kadir üç gün sonra gelir. Usta daha işinin bitmediğini yarın gelmesini söyler. Mersedes Kadir bu şekilde iki hafta boyunca gelir gider. Bir gün yine gider sanayiye. Fakat usta yine işinin daha bitmediğini söyler. Mersedes Kadir sinirlenir ve ‘Yeter artık yap şu arabayı. İki haftadır eve yürüyerek gidip geliyorum’ der.

36 yaşındaki Fatih Kaydı (Mercedes Kadir) solunum yetmezliği nedeniyle 19 Nisan 2020 günü vefat etti. Cenazesine vali, milletvekili, belediye başkanı dahil çok sayıda kişi katılmıştır.

’Mercedes Kadir’in, Kent Müzesi’nde balmumundan heykeli bulunmaktadır. İsmi Malatya Büyükşehir Belediyesi bünyesinde bulunan Yeşiltepe’deki Çocuk Trafik Eğitim Parkına verilmiştir.

Vefat ettiği gün tarafımca şu şiir kaleme alınmıştır.

Mersedes Kadir - Malatya’yı Matem Bürüdü

Üç metre kavaktandı sopası
Sopanın ucundaydı aynası
Dolaştı kentin caddelerinde
Neşe saçtı ifadelerinde

Kadir doğuştan ehliyetliydi
Herkesten daha kıymetliydi
Vardı Kadir’in trafik ruhsatı
Hoş etmekti polisin maksadı

Koca şehri o kavak taşırdı
Yayalara öncelik tanırdı
Trafik lambalarına uyardı
Herkes Kadir’e saygı duyardı

Sopası belki sıfır tekerdi
Bozulunca tamire çekerdi
Kent onun dünyasını yaşardı
Bu hâli gören herkes şaşardı

Mersedes Kadir Hakka yürüdü
Tüm Malatya’yı matem bürüdü
Kente bıraksa da o tadını
Kimse bilmedi gerçek adını

Allah rahmet eylesin.

11 Ocak 2021 2-3 dakika 3 öyküsü var.
Beğenenler (8)
Yorumlar (5)
 • 3 ay önce

  Böyle insanlar bulundukları şehrin, yörenin zenginlikleridir, kimse deli diye bakmaz onlara, Bursa'da da Ayten vardı, elinde bir davul, gezer dururdu, yıllar önce cenazesinde on binlerce insan vardı... Mersedes Kadire' de Allah rahmet eylesin mekanı cennet olsun...

 • Allah Rahmet Eylesin bilirim eniştem Malatyalı çok güzel yazmış harfiyen ifade etmişsin sağ olasın Usta sonsuz saygılarımla.

 • 3 ay önce

  Güzel bir vefa örneği Sayın Akçay kutlarım seçkinizi

 • Bu güzel öyküye tebrikler Osman şairim. 🧿

 • 3 ay önce

  Arkadaşlar yazmış içimden geçenleri! Kutlarım Osman Bey' i, halkın adamını.!