Yankı Pak'ın Kitabı / Kalemin Yası

Kalemin Yası, Yankı Pak’ın ilk şiir kitabının adıdır. Yılmaz Akademi Yayıncılık yayınları arasında yayınlanmıştır. Kitabın baskısı Aralık 2022 tarihidir. Kitap yüz on iki sayfadan ibarettir. Kitapta yetmiş iki şiir bulunmaktadır. Şiirlerin büyük çoğunluğu serbest şiir olsa da tarafıma ithaf edilen ‘Söyle Savaş Seni Kaç Kez Yazayım’ başlıklı şiir gibi hece ölçüsü ile kaleme alınan şiirleri de bulunmaktadır.

Şair kitabında kendine de bir şiir kaleme almış. Şiirin adı ile şairin adı aynı: Yankı.

Ben tanrılardan habersiz doğdum.
Ve tek Tanrı'nın YANKI'sı oldum.
Kendi adımı kendim koydum.
Kendi adımı koyma hakkı sadece bana aittir.
Sustu zannettiğin o kadın,
En depremsi feryadıyla
Haykırıyor yüreksizliğine.
Hadi! Topla şimdi,
Enkazını,
YANKI'sını aradığın o sesin.
Çünkü o ses;
Bir kadının sesi.
Enkaz mı?
O da nesi?...


Şiir seven insan bazen gönlü yaralı olsa da her zaman yurduna, bayrağına, ailesine sevdalı insandır. Şiir sevmeyenler ise hep yaralayan tarafında yer almışlardır. Şiir yürekteki duyguların kâğıda dökülüp bundan sonra okuyanlara aktarılmasıdır. Şairin kitabında yüreğindeki hissiyatı şiir okurlarına başarılı bir şekilde intikal ettirdiğini belirtmek isterim.

Seğmenoğlu

12 Ocak 2023 1-2 dakika 8 denemesi var.
Beğenenler (9)
Yorumlar (5)
 • 25 gün önce

  Kutlarım bu güzel deneme yazısını. Ayrıca Yankı hanımın ilk çıkan kitabı içinde tebrik ederim. İnşallah daha çok böyle kitapları olması dileğiyle. Sağlıcakla esen kalın.

 • 25 gün önce

  Kutlarım bu güzel deneme yazısını. Ayrıca Yankı hanımın ilk çıkan kitabı içinde tebrik ederim. İnşallah daha çok böyle kitapları olması dileğiyle. Sağlıcakla esen kalın.

 • 25 gün önce

  Saygıdeğer üstadım; Kitabımdaki değerli katkınız ve benim için çok özel olan bu yazınızdan dolayı sonsuz teşekkürlerimle... Selam ve saygılarımla

 • 22 gün önce

  Yankı Pak şairemizi 'Kalemin Yası' isimli ilk şiir kitabını Edebiyat dünyasına kazandırdığı için gönülden kutluyorum. Başarılarının devamını diliyorum. Bu değerli kitapla ilgili anlamlı deneme paylaşımınız için gönülden kutluyorum tebrikler üstâdım. Sonsuz selam ve saygılarımla.

 • Günün yazısın seçilen denemenizi en içten dileklerimle kutluyorum sayın hocam. Saygılar ve Selamlar