Ederse

Bu dünyada ayrılan yollarımız

Ahirette kesişmez böyle giderse

Sevgilim mucizedir kavuşmamız

Biri isyan, birimiz şükür ederseBeklemem güneş doğacak diye

Karardı günlerim hep gece artık

Yazılmış bahtıma derin ayrılık

Bir değil hemde iki dünyalıkBir taş olup baş yarmaz umduklarım

Sınır yok parça parça hudutlarım

Karşılamaz umupda bulduklarım.

Biri böyle, birimiz ümit ederseİmkansızı oynama dürüst ol söyle

Kırıldım sevgilim tek kelimeyle

Olmadı bir tanem olmadı böyle

Biri cehennem, birimiz cennet isterseEllerimde kaldı hep tuttuklarım

Tekerrür ediyor unuttuklarım

Sarılmak hayal oldu bize korkarım

Biri hicran, birimiz aşk vaad ederseSende yıktın beni sağol kutlarım

Her esen yelle gitti umutlarım

Süt diye yoğurduda sorgularım

Canımdan can dediğim böyle ederse

06 Temmuz 2021 137 şiiri var.
Beğenenler (4)
Yorumlar (5)
 • 2 ay önce

  Uzun bir aradan sonra tekrar hoş geldiniz Özkan Bey, nice paylaşımlara.

 • 2 ay önce

  Merhaba Özkan Bey,eskiden üstadlarımız, ustalarımız hece şiirini eleştirirken titizlikle mısra mısra kıta kıta şiirlerimizi tabiri caizse har vurup harman savururlardı, önce kalburdan geçirirler sonra ince elekten geçirip bizleri hece şiirinden soğuturlardı resmen. Ben şahsen ince elek işinde fazla yetenekli olmadığım için kalburluk niyetine şiirinize şekil yönüyle bir baktım...

  Önce hece sayısı derlerdi. Şiiriniz kıtalara bölünmüş 6 kıta 24 mısradan oluşmakta ve en fazla (14 mısra 11 li hece) 11 li hece sayı mısra ile 11 'li bir hece şiiri kalıplarına uymaktadır.

  Sonra duraklara göz atarlar ve tek tek mısraların üzerlerinde dururlardı. Hece sayısını tespit ettikten sonra ilgili hece sayısının Türk Halk Şiirindeki kalıpları yazarlardı. 11 li hecenin duraklarının en çok bilinen ve uygulanan durak ölçüler; 6+5, 4+4+3, 7+4 tür. Bu bağlamda ve yanlış görmediysem 8 adet 6+5 li duraklar göze çağrıyor, bunun yanında 4+3+4, 7+4, 5+5 olmak üzere karışık duraklarla okuyucuya nefes alma ve okuma kolaylığı sağlanmış.

  Kafiye incelemesinde herhangi bir kafiye şeması göremesem de yer yer kök yer yer de rediflerden oluşmuştur. Tam kafiye, zengin kafiyeler mısra aralarında serpiştirilmiş olarak okuyucuların veya özelde ilgilinin dimağına sunulmuştur.

  İmani, dini yönden mecazların çok kullanıldığı, sitemlerin ince ince mantık örgüsüne bırakıldığı manasıyla da saf bir gönül ikliminden çağıl çağıl akmaktadır.

  İmla yönünden zaten hece şiirleri imlasını kendi içinde barındığından dolayı çok çok gerekmedikçe nokta, virgül, ünlem, soru işareti gibi şekillere gerek görülmez.

  Şiir yolunuz açık olsun efendim.. Nice hece şiirlerinde buluşmak dileğiyle.. Sürci lisanım olduğuysa kusura bakmayın, ne de olsa yaptığım sadece inceleme babında üstad ve ustalardan gördüklerimin taklididir.

  Saygılarımla En sevdiğinize emanet olunuz.

 • 2 ay önce

  Şiir başlıklarına dikkat lütfen .